Złoto

Gorączka złota

sie 5,2015  0

W historii było przynajmniej kilka wydarzeń, które określamy mianem gorączki złota. Słynna „gorączka” ogarniała tych, którzy chcieli się szybko wzbogacić. Wyruszali zatem w miejsca, gdzie odkryto (lub podejrzewano, że można odkryć) szlachetne kruszce. Miłość człowieka do sztabki złota doprowadziła do kolosalnych przemian cywilizacyjnych, które wpływają na kształt świata po dziś dzień.

497511638_e98b92f023_z

Najsłynniejsza gorączka złota

„Człowiek olśniony złotem”, czyli „el hombre dorado”. Określenie to weszło do języka w skróconej wersji, którą wszyscy doskonale znamy jako El Dorado (Eldorado). Kraina legendarna, mityczna, która miała być pełna złota i bogactwa. Konkwistadorzy hiszpańscy udawali się w poszukiwaniu swojego Eldorado, ponieważ wierzyli, że przyniesie im to sławę i bogactwo. Konkwisty odbywały się na przełomie XV i XVI wieku; był to czas znany w historii jako Wielkie Odkrycia Geograficzne. Europejczycy wierzyli, że kraina którą odkryją będzie tą na miarę starożytnej Frygii rządzonej przez króla Midasa, który  zgodnie z wierzeniami, wszystko czego się dotknął zamieniał w złoto. W rzeczywistości El Dorado był człowiekiem, królem państwa Indiańskiego (dzisiejszej Kolumbii). Podczas religijnych rytuałów poddani posypywali króla złotym pyłem, który miał uosabiać bóstwo słońca.

Kolejni zdobywcy plądrowali kontynent Ameryki Południowej, niszcząc to co starożytne cywilizacje osiągnęły. Złoża dostępne na wyciągnięcie europejskiej dłoni wyczerpywały się, dlatego wyobraźnia odkrywców zaczęła wędrować coraz dalej. Kolejne wyprawy nie przynosiły zamierzonego efektu, Eldorado na zawsze pozostało tylko krainą wyobrażoną, niezdobytą przez Europejczyków, chociaż próby podejmowano jeszcze w wieku XX.

Pogoń za złotem przyczyniła się do poszerzenia wpływów Starego Kontynentu, poznania geografii oraz rozwoju cywilizacyjnego, czego efektem było powstanie kolonialnego imperium.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

 

Dlaczego akurat złoto?

2438939672_8f993a9ffb_z
Previous
chopin-a

Od czego rozpocząć kolekcjonowanie monet?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD