Numizmatyka, Złoto

Historia pewnej monety

sie 11,2015  0

Mimo rozwiniętych badań archeologicznych, postępowi techniki oraz świadomości historycznej – nadal trudno jest rozwikłać pewne tajemnicze fakty. Wielu zastanawia się, jaka jest najstarsza znaleziona moneta? Jaka jest jej historia? Czy można spodziewać się znaleziska, które sprawi, że nasza wyobraźnia będzie musiała sięgnąć jeszcze dalej? Prawdopodobnie na wszystkie z pytań nie da się uzyskać jednoznacznej i natychmiastowej odpowiedzi, z niektórymi jednak możemy spróbować się zmierzyć.

7162535965_3060bb95d0_zW płytkich wodach Bułgarii pewien nurek odnalazł złote cudo, które zbadane przez ekspertów z Muzeum Historii Naturalnej w Sofii, zostało uznane za najstarszą monetę w dziejach. Świadomość odkrywcy pozwoliła na zdobycie nowej wiedzy dotyczącej tego tajemniczego okresu, który znamy tylko z opasłych tomów historii. Moneta jest namiastką ówczesnego życia – co więcej, potrafi zdradzić przynajmniej kilka tajemnic.

Indyjski Szekel, jest najstarszą znalezioną do tej pory monetą. Pochodzi prawdopodobnie z 619 r. p. n. e. Badacze jednoznacznie stwierdzili, że powstała w Libii za panowania króla Alyattesa II. Wykonana jest ze stopu słota i srebra, waży trzecią część statera (tak zwaną trite – jednostkę wagi używaną również w starożytnej Grecji).

Moneta przyozdobiona jest przez głowę ryczącego lwa, dlatego została skatalogowana jako „The Lydian Lion  Trite”. Jedna sztuka warta jest, według szacunków, jednomiesięczny żołd żołnierza.

Wyjątkowość tego znaleziska polega nie tylko na tym, że w swojej kategorii jest najstarsze  na świecie, ale przede wszystkim ze względu na cechy, które odróżniają je od innych środków płatniczych. Chodzi tu głównie o charakterystyczny znak menniczy, czyli wyżłobionego lwa oraz dookreśloną wartość.

Czy inne złote monety przebiją wartością Indyjskiego Szekla? Historia pokaże!

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

 

 

Kultura oszczędzania

5929568821_8f063c3100_z
Previous
big_leo_2

W cieniu złota

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD