Inwestycje i oszczędności, Srebro

Naucz dziecko oszczędzania!

sie 26,2015  0

Dobrych nawyków powinniśmy uczyć się od dziecka. To od przyzwyczajeń wyniesionych z domu bardzo wiele zależy w naszym życiu. Kultura oszczędzania, która towarzyszy nam od najmłodszych lat, determinuje późniejsze życiowe wybory. Dziecko,  uczone rozsądku w gospodarowaniu pieniędzmi, wyrośnie na odpowiedzialnego dorosłego, który świadomie buduje swój kapitał.

16261671670_5c6c202f30_z

Jak wyrabiać dobre nawyki?

Przede wszystkim powinniśmy otwarcie rozmawiać o kwestiach finansowych. Dorośli bardzo często unikają tego tematu, a potem muszą tłumaczyć, że pieniądze jednak nie rosną na drzewach.

Święta zasada – nie rozpieszczaj. Dzieciom kupujemy wszystko, spełniamy największe marzenia, robimy niespodzianki, ale w procesie wychowawczym taka postawa może nie przynieść dobrych rezultatów. Dzieci, które mają wszystko, nie doceniają nawet najwartościowszych prezentów. Warto zatem zadbać o zbudowanie priorytetów, które zrównoważą postępowanie dorosłych, a dziecko uchronią przed roszczeniową postawą wobec świata.

Poczciwa świnka-skarbonka, która towarzyszy nam od pokoleń, jest tak naprawdę pierwszym bankiem. Systematyczne wpłacanie do świnki niewielkich kwot wyrabia w dziecku nawyk gospodarowania własnymi pieniędzmi. Uroczyste otwieranie skarbonki to pierwsze doświadczenie związane z cieszeniem się zyskiem, warto zadbać o to, aby twoje dziecko mogło przeżyć taką przygodę.

Kieszonkowe, czyli jak dysponować własnymi pieniędzmi.

Nastolatek lubi mieć poczucie, że dysponuje własnymi pieniędzmi – nawet jeśli wcześniej pieniądze dostał od rodziców czy dziadków. Pomysł comiesięcznego kieszonkowego jest jednak korzystny z punktu widzenia nauki oszczędzania. Młody człowiek zmuszony jest tak gospodarować finansami, aby spróbować zaspokoić wszystkie potrzeby. W przypadku większego celu musi te pieniądze odkładać, aby móc zrealizować marzenie. Zupełnie tak, jak w dorosłym życiu – przecież nie wszystko można mieć od razu.

Pamiętajmy, że dobre nawyki zaprocentują w przyszłości. Rozsądny dorosły, nawet zarabiając poniżej średniej krajowej, potrafi tak gospodarować budżetem, że może pozwolić sobie na komfort lokowania oszczędności, chociażby w srebrne monety.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

 

Emerytura? Myśl o niej już dziś

6226402138_061f4a67ac_z
Previous
6848823919_724f516a05_z

Samodzielnie zbuduj trzeci filar

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD