Inwestycje i oszczędności, Numizmatyka, Złoto

Najsłynniejsza moneta inwestycyjna

sie 28,2015  0

Najsłynniejsza inwestycyjna moneta na świecie to południowoafrykański Krugerrand. Dotychczas wybito ich ponad 60 milionów, zużywając na ten cel około 50 milionów uncji złota. Jaka jest historia tej wyjątkowej monety? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Historia monet inwestycyjnych sięga XIX wieku – nazwano je bulionowymi – co oznacza „wytapianie złota lub srebra”. Na masową skalę Krugerranda zaczęto produkować dopiero w 1967 roku, ale jego historia sięga dużo wcześniej.

Amerykańska gorączka złota z lat 80. XIX wieku zainicjowana została przez Burów – potomków holenderskich osadników, którzy odkryli złoża kruszcu w paśmie górskim. Wydarzenie to  odbiło się głośnym echem w Europie. Kolonialna potęga, Wielka Brytania, zajęła republikę wraz z jej kopalnią złota, by w 1902 roku znacznie zwiększyć wydobycie tego kruszcu. Sytuacja geopolityczna przyczyniła się do sprzedaży złota pod postacią monet, co wywołało wielką dyskusję wokół ich historii. W samym projekcie Krugerranda pominięto wkład tubylców, którym to moneta zawdzięczała przecież swoją nazwę. Paul Kruger (prezydent Transwalu) i pasmo górskie  to w końcu patroni złotej monety.

krugerrand-1-a_white

Awers monety w pierwszej wersji ozdobiony był tekstem „Południowa Afryka”. Projektant Coert Steynberg umieścił na monecie swoje inicjały, które w języku afrikaanas oznaczały woła – wielu odczytało to jako „wół Kruger”. Projekt ten, jak nietrudno się domyślić, został bardzo szybko wycofany. Ostatecznie rewers ozdobiony jest antylopą – narodowym symbolem RPA. Na monecie znajduje się również informacja określająca zawartość czystego złota. Egzemplarze ważące 33,9 grama – w  31,1 grama składają się ze złota.

Monetą można płacić w Republice Południowej Afryki, jednak niewielu się na to decyduje. Krugerrand jest przede wszystkim monetą inwestycyjną – symbolem dobrego gustu i majętności. Każdy szanujący się inwestor pragnie mieć chociażby jeden egzemplarz złotego Krugerranda.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

 

 

 

 

Tagi:

 

Srebrny kapitał? Tak, wchodzę w to!

10304488393_5527aff636_z
Previous
gold-513062_640

Dlaczego coraz chętniej inwestujemy w złoto?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD