Inwestycje i oszczędności, Numizmatyka

Złoty Suweren

wrz 30,2015  0

Suweren to podmiot sprawujący niezależną władzę zwierzchnią. Autorytet, Władca, Król. Patronat, wybrany dla angielskiej monety o nominale jednego funta, był zatem dokładnie przemyślany.

28 października 1489 roku król Anglii Henryk VII polecił stworzenie nowej złotej monety. W zamyśle władcy miała stać się największą angielską monetą, która swą wartością oraz wielkością przyćmić miała wszystkie dotychczasowe. Awers ukazywał króla dzierżącego insygnia władzy, rewers – herb na tle róży Tudorów. Róża nie była przypadkowa – symbolizowała zjednoczenie Yorków i Lancasterów. Pierwszy Suweren był monetą bulionową – nie był oznaczony nominałem. Bity w 23-karatowym złocie i ważący 15.55 gramów zachwycał i przynosił Anglii sławę.

1suweren-a

Henryk VIII, następca tronu, zredukował w Suwerenie zawartość złota (z 23 do 22 karatów) – do dziś pozostaje ona niezmienna. Co ciekawe, w kolejnych latach na monecie pojawiał się każdy władca z monarchii Tudorów. Rządy Jakuba I Stuarta przyniosły wstrzymanie emisji monety. Ponownym blaskiem Suweren zaświecił dopiero po 200 latach przerwy.

Rok 1816 to kolejne modyfikacje. Reforma monetarna spowodowała zmianę wagi Suwerena – została zmniejszona aż o połowę! W tym czasie na rewersie pojawił się Święty Jerzy, który do dziś widnieje na monecie. Współcześnie obraz na rewersie zmieniał się tylko podczas specjalnych okazji. W 1989 roku z okazji rocznicy emisji pierwszego Suwerena Tudorów czy w 2002 roku na pamiątkę złotego jubileuszu Królowej Elżbiety II.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

Tagi:

 

Nie chowaj oszczędności do skarpety!

money-367973_640
Previous
Investing_money

Czym się kierować podczas kupowania złota i srebra?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD