Złoto

„Nie wszystko złoto, co się świeci”

lis 30,2015  1

Budżet nie zawsze pozwala na inwestowanie w złoto czy srebro, więc dochodzi do podrabiania, a trzeba przyznać, że techniki są coraz skuteczniejsze – zwłaszcza w Chinach. Pochodzące stamtąd fałszywki przechodzą wiele testów, który niegdyś okazywały się niezawodne. Z tego powodu pojawia się dylemat, gdzie kupić złoto, aby nie natknąć się na wysokiej jakości podróbki.

Jeśli nabędziemy produkty bezpośrednio z mennicy, mamy pewność, że otrzymamy w 100% oryginalną sztabkę czy monetę, które można wykorzystać do opłacalnej inwestycji.
Wspomniani Chińczycy kilka lat temu zasłynęli zakupem uncjowych sztab, które tak naprawdę okazały się tylko… pozłacanym wolframem. Jest to bardzo popularny metal wśród fałszerzy, gdyż
posiada podobne właściwości fizyczne do złota, a przede wszystkim zbliżoną wagę.

Jak sprawdzić monetę?

W Internecie można znaleźć wiele sposobów, aby sprawdzić autentyczność złotego przedmiotu, a jednym z nich jest użycie do tego celu tzw. linijki Fischa. Dzięki temu narzędziu można sprawdzić nie tylko wagę monety, ale również jej średnicę oraz grubość, a na załączonym filmie dokonywana jest weryfikacja znanej monety bulionowej – Krugerranda.

Warto dodać, że złoto jest bardzo ciężkim metalem, zatem fałszywe monety zazwyczaj okazywały się zbyt duże lub za lekkie. Jeśli nie posiadamy wspomnianej linijki, można użyć znanej wszystkim suwmiarki czy precyzyjnej wagi elektronicznej. Polecamy mieć na wszelki wypadek monetę – wcześniej sprawdzoną pod kątem oryginalności – i na tej podstawie dokonać porównania.

Jak zminimalizować ryzyko?

Wiele produktów jest fałszowanych, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z niewielką sztabką czy monetą bulionową. Są jednak złote (!) zasady, którymi powinniśmy się kierować, żeby ustrzec się przed zakupem podróbki.

16097242032_3985899d04_bPrzede wszystkim podstawą jest diler. Ci z uznaną renomą nie mogą pozwolić sobie na sprzedaż złota, które okaże się podrabiane, dlatego posiadają wiele zabezpieczeń. Wprowadzili procedury, które uniemożliwiają dostanie się do obiegu fałszywek. Takim zaufanym sprzedawcom należy zaufać. Dla bezpieczeństwa, powinniśmy jednak pytać o system weryfikacji, zanim podejmiemy decyzję o kupnie.

Jeśli zakupimy monety z bieżącego rocznika, to mamy praktycznie stuprocentową pewność, że otrzymamy produkt, który pochodzi bezpośrednio z mennicy, co jest gwarancją autentyczności. Mennice celowo dokonują nawet niewielkich zmian w monetach, aby wyeliminować proceder fałszowania. W takiej sytuacji zakup przez Internet – bez dokonywania testów na miejscu – jest całkowicie bezpieczny.

W sklepie stacjonarnym polecamy dokonywać samodzielnych testów, np. za pomocą magnesu. Ma to związek z faktem, że złoto oraz srebro są obojętne magnetycznie, więc w przypadku przyciągania możemy mówić o fałszerstwie.

Jeżeli będziemy przestrzegać wyżej wymienionych zasad, to możemy bez wysiłku uniknąć fałszywek.

 

Kredyt we frankach świadomym podejściem do finansów?

6130553345_550d0e86fc_z
Previous
6793826885_d3b6befb99_z

Inwestowanie a oszczędzanie. Czy można to pogodzić?

Next

1 Komentarz

  • Joanna 14 stycznia 2016 Reply

    Bardzo przydatny artykuł. W momencie zakupu złota, jak i sprzedaży przydaje się czujność i zasada ograniczonego zaufania :-) Generalnie przy takich inwestycjach należy zachować zdrowy rozsądek i nie wierzyć w nadarzającą się „okazję”. Intuicyjnie wolę dokonywać takich transakcji w zaufanym, profesjonalnym salonie, gdzie jest niezbędna aparatura do zbadania kruszcu:-)

    1

Dołącz do dyskusji

Email this post to a friend.

or Close

Zaloguj

Zgubiłeś hasło?

Zarejestruj się

LOST PASSWORD