Złoto

Złote mity

gru 9,2015  0

Mitów na temat inwestowania w kruszce jest tak wiele, że już dawno powinny doczekać się wielotomowego wydania. Finanse to kwestia, która bardzo często dzieli Polaków, potrafimy godzinami na ten temat rozmawiać, choć bardzo często… nie mamy racji. Swoje wypowiedzi opieramy na niesprawdzonych informacjach od miłośników złota czy mało wiarygodnych opiniach z forów internetowych. Dlatego w dzisiejszym artykule raz na zawsze chcemy uciąć wszelkie spekulacje, obalić kilka powszechnych mitów.

Zapraszamy zatem wszystkich na przegląd najbardziej znanych mitów dotyczących inwestowania w kruszce:

1. Nie kupujcie sztabek, bo mogą być podrabiane!

sztabka złota cenaOczywiście takie przestrogi są zbędne, gdyż renomowani dilerzy nie mogą sobie pozwolić na żadne zaniedbania, żeby nie tracić zaufania Klientów. Posiadają szereg metod, o których pisaliśmy w poprzednim artykule, żeby sztabki złota były w 100% oryginalne i nie doszło do sfałszowania za pomocą wolframu. Kolejny argument przemawiający za złotem to fakt, że uruchomienie drukarni fałszywych banknotów jest o wiele mniej kosztowne niż linii produkcyjnej sztabek, więc ryzyko wprowadzenia na rynek fałszywych papierowych pieniędzy jest dużo większe.

2. Złota nie odsprzedasz!

Kolejny mit, który nie ma kompletnie żadnego przełożenia na rzeczywistość, gdyż złoto ma naprawdę sporą płynność i nie ma problemu z jego sprzedażą. Do tego celu można wykorzystać zarówno Internet, jak i skupy złota czy mennice (np. Mennicazlota.pl). Ostatnio furorę robi również handel z bankami. Niektóre z nich, takie jak PKO, weszły już na rynek, a teraz dołączają kolejne. Złoto zaczyna powracać do finansowego świata, a ludzie pewnie pamiętają, że np. w czasach konfliktów zbrojnych było wykorzystywane przy zakupie niezbędnych produktów. Wtedy papierowy pieniądz był bezwartościowy.

3. Jeśli monety, to tylko uncjowe

Ten mit ma swoje podłoże w teorii, która mówi, że uncjowe monety mają najniższe Premium, co oczywiście jest błędnym założeniem. Można spotkać wiele miejsc, w których monety typu ¼ czy ½ oz posiadają zbliżone Premium, a w wielu wypadkach nawet niższe.

4. Moneta powinna mieć certyfikat

743561320_48c67f7938Zazwyczaj monety, do których dołączany jest certyfikat, nie są odbierane lepiej niż te bez niego. Mennice nie dostarczają certyfikatu z prostego powodu. Moneta nie ma przypisanego numeru, więc nie ma możliwości połączenia jej z konkretnym certyfikatem. Zachodzi podejrzenie, że moneta może być podmieniona, zanim dojdzie do Klienta, więc powinniśmy samodzielnie dokonać testu oryginalności, zapominając o certyfikacie. Renomowani dilerzy nie muszą posiłkować się takimi pomocami, żeby udowodnić autentyczność swoich produktów. Certyfikat może być atrakcyjnym dokumentem tylko dla początkujących inwestorów.

 

Inwestowanie a oszczędzanie. Czy można to pogodzić?

6793826885_d3b6befb99_z
Previous
4595127567_d1cd84cf95_z

Czy złoto może być czerwone?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD