Złoto

Czy złoto może być czerwone?

gru 15,2015  0

Czerwone złoto – to brzmi niedorzecznie. Zaskoczymy Was jeszcze bardziej i powiemy, że to nie koniec złotych niespodzianek.

Przyzwyczailiśmy się, że złoto może być tylko żółte. Nic bardziej mylnego. O kolorze złota decyduje zawartość i rodzaj innych metali w stopie. Właśnie dlatego można spotkać złoto: białe, niebieskie, czerwone, żółte, zielone, ametystowe, a nawet… czarne.

Nasz złoty przegląd rozpoczynamy od niebieskiego, które powstało za sprawą Ludwiga Müllera w 80. latach, a sama produkcja objęta jest ściśle strzeżonym patentem. Możemy się jedynie domyślać, że takowy kruszec powstaje na skutek połączenia stopu złota z żelazem bądź niklem. Niebieskie złoto zawiera od 74,5 do 94,5% czystego złota.

Pierwsze wyroby z niebieskiego złota zaczęto rozpowszechniać w 1994 roku, a w naszym kraju można było je podziwiać już rok później podczas Targów Jubilerskich, które odbywały się w Warszawie. Od tamtego wydarzenia minęło już 20 lat, ale w dalszym ciągu ten rodzaj złota pozostaje mało popularny, traktowany raczej jako dodatek, idealnie komponujący się z żółtym czy białym złotem.

4595127567_d1cd84cf95_zSkoro już jesteśmy przy białej odmianie, to należy wspomnieć, że w eksperckich kręgach nazywane jest ono złotem palladowym, ponieważ właśnie dodanie tego metalu szlachetnego sprawia, że otrzymujemy kolor zbliżony do srebrnych czy platynowych wyrobów. Co ciekawe, złoto palladowe w okresie międzywojennym stosowano w stomatologii do wyrobu koron. Wtedy bardziej popularne były stopy niklowe, których obróbka jest jednak dużo trudniejsza. Dlatego w dzisiejszych czasach częściej wykorzystuje się złoto palladowe, coraz popularniejsze w Polsce.

Rzadko stosuje się natomiast złoto czarne, które odgrywa raczej rolę dodatku, znajdując zastosowanie np. w eleganckich zegarkach. Aby otrzymać tego typu złoto, konieczne jest dodanie rutenu oraz rodu – barwa jest czarno-szara, albo węgla – intensywnie czarna.

Jeśli chodzi o złoto czerwone, to w tym przypadku dodawane jest srebro i miedź, których proporcje decydują o intensywności odcienia. Jeśli dodamy więcej srebra, a mniej miedzi, wtedy odcień jest dużo delikatniejszy i czerwień zaczyna transformację w róż. Analogicznie, jeśli wykorzystamy więcej miedzi, to otrzymamy bardzo wyrazistą czerwień. Natomiast po zmieszaniu złota i samego srebra lub kadmu, powstaje złoto zielone.

Na koniec pozostawiliśmy złoto ametystowe, które wyróżnia się ciemnofioletową barwą i… kruchością, dlatego używa się go jedynie jako elementu ozdobnego w złotych wyrobach. Złoto to wytwarzane jest w oparciu o 78,5% czystego złota i 21,5% aluminium.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

Tagi:

 

Złote mity

sztabka złota cena
Previous
7469

Świąteczny prezent? Złota i srebrna inwestycja!

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD