Złoto

Orzeł Bielik – polska moneta bulionowa

gru 21,2015  0

Monet bulionowych można zazdrościć Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy chociażby Francji. Jednak Polska nie pozostaje w tyle. Dla wielu informacją zadziwiającą może okazać się to, że kraj nad Wisłą także wybija własne bulionówki.

Jedyna o nominale wyrażonym w złotówkach to Orzeł Bielik. Jest to najbardziej popularna polska złota moneta bulionowa wybijane od 1995 roku. Za ich projekt odpowiada Roussanka Nowakowska.

Wygląd

Rewers polskiej monety bulionowej to przepięknie wystylizowana sylwetka bielika tak charakterystycznego dla naszego kraju. Awers to z kolei godło Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, a także data wybicia monety. Warto zauważyć, że jej brzeg jest całkowicie gładki. A sam Orzeł Bielik pakowany jest w specjalnie dobrane opakowanie CertiCard. Oczywiście do każdej monety załączany jest certyfikat potwierdzający oryginalność przedmiotu. Dokument zawiera także krótki opis oraz dane techniczne, jak chociażby numer seryjny.

Nominały

Na rynku dostępne są zaledwie cztery nominały monety: 50, 100, 200 oraz 500 zł. Ostatni nominał wagą odpowiada jednej uncji kruszcu. Co warto zauważyć, nominał nie odpowiada rzeczywistej wartości monety. Jest ona znacznie wyższa aniżeli jej nabita kwota. W takim przypadku wartość monety może wzrastać w czasie. Dlatego rozwiązanie traktowane jest jako złoto inwestycyjne. Podobnie zresztą jak w przypadku innych monet bulionowych. W przypadku serii Orzeł Bielik monet z poszczególnych roczników jest stosunkowo niewiele. Dlatego coraz częściej przyjmują one wartość kolekcjonerską. Zatem ich cena niekiedy znacząco przewyższa realną wartość złota.

Nieważne zatem, czy zakupimy afrykańskie Krugerrandy, brytyjskie Suwereny czy polskie Bieliki. Inwestowanie w złoto w każdej formie jest rozsądnym posunięciem. Nigdy nie mamy pewności, co wydarzy się jutro. A może stać się tak, że zakupione monety staną się podstawą naszego majątku.

 

Świąteczny prezent? Złota i srebrna inwestycja!

7469
Previous
Gold_Ingots_on_white_background

Złoto pewniejsze niż waluty alternatywne

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD