Inwestycje i oszczędności, Złoto

Złoto pewniejsze niż waluty alternatywne

gru 22,2015  0

W tej chwili na świecie znajduje się już około 4 tys. alternatywnych walut, choć jeszcze przed 25 laty było ich zaledwie 100. Wcześniej jedynie państwa miały monopol na emisję pieniędzy, dziś emitentami stały się gminy, miasta, a nawet osoby prywatne. Przyczyną takiej sytuacji jest utrata zaufania do państwowej waluty oraz systemu bankowego. Jedną z walut alternatywnych, która w ostatnich latach skupiła na sobie uwagę wielu biznesmenów i inwestorów, jest Bitcoin.

Bitcoin – nowe złoto XXI wieku?

Gold_Ingots_on_white_backgroundNa fali entuzjazmu związanej z dynamicznym rozwojem tego wirtualnego pieniądza ukuto sentencję, że Bitcoin jest nowym złotem XXI wieku. Czy jednak jest ona prawdziwa? Bliższe przyjrzenie się sprawie nieco studzi emocje. Okazuje się bowiem, że wirtualna waluta nie spełnia najważniejszych funkcji pieniądza: nie przechowuje wartości, nie jest trwała ani przenośna. Wystarczy brak dostępu do Internetu czy nagłe odcięcie prądu i okazuje się, że zawarcie jakiejkolwiek transakcji jest niemożliwe. Mimo licznych zabezpieczeń nie jest też wykluczone, że dojdzie do ataku hakerskiego na system i wyczyszczenia wszystkich kont.

Bańka spekulacyjna

Złoto kupuje się często dla samego faktu jego posiadania, ponieważ jedynie ono zachowuje wartość wewnętrzną, niezależnie od trudnej sytuacji na rynku. W przypadku Bitcoinów działa prawo popytu i podaży. Wszyscy mogą je dowolnie kupować i sprzedawać. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś stworzy konkurencyjny lepszy produkt, do którego wszyscy się przeniosą i wartość Bitcoina spadnie do zera! Na razie waluta notuje wzrosty, jednak tak jak w przypadku każdej bańki spekulacyjnej duże znaczenie ma tu psychologia. Prędzej czy później, coraz więcej osób zacznie sprzedawać, zamiast kupować i uruchomi się lawina.

Bitcoin czy złoto?

Należy pamiętać, że Bitcoiny są tylko nowinką technologiczną i chwilowym szałem inwestycyjnym (a przy tym klasyczną piramidą finansową), a nie złotem XXI wieku. Potwierdzeniem może być opinia znanego amerykańskiego ekonomisty Alana Greenspana, który na początku tego stulecia mówił, że będzie to wiek prywatnych walut. Dziś przyznaje się jednak do błędu i podkreśla, że nie ma lepszego zabezpieczenia, niż posiadanie złota. Powinno to stanowić cenną wskazówkę dla wszystkich osób, które zastanawiają się, w co warto zainwestować.

 

Orzeł Bielik – polska moneta bulionowa

bilek_1_10_uncji_1
Previous
3841245048_e4dcf6b3ac_b

Najdroższe monety świata

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD