Numizmatyka, Srebro, Strona główna, Złoto

Najdroższe monety świata

gru 23,2015  0

Kolekcjonerzy monet potrafią poświęcić całe życie na poszukiwanie wyjątkowego egzemplarza do swojej kolekcji. Obecnie to nie tylko pasja, ale również sposób na inwestycje. Srebrne lub złote monety są przedmiotem pożądania każdego zbieracza. Stare, kilkunastoletnie numizmaty, pochodzące z limitowanych kolekcji, to prawdziwy rarytas dla każdego miłośnika złota. Niektóre z nich osiągają cenę, która przyprawia o zawrót głowy.

3841245048_e4dcf6b3ac_bObecnie tytuł najdroższej monety na świecie należy do jednodolarówki pochodzącej z 1794 roku. W 2013 roku została sprzedana za rekordową sumę 10 016 875 dolarów. Srebrna moneta z dodatkiem miedzi była pierwszą wybitą przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. Na awersie przedstawiona jest Muza Wolności, natomiast rewers ozdabia wizerunek orła. Dokładny wygląd monety został określony w ustawie monetarnej z 1792 roku.

Drugie miejsce wśród najdroższych monet świata przypada złotej dwudziestodolarówce z 1933 roku. Sprzedano ją w 1940 roku za niebotyczną sumę 7,6 miliona dolarów, przez co do niedawna uważana była za najcenniejszą. Chociaż moneta nie była wiekowa, jej historia wpłynęła na wartość, jaką osiągnęła. W 1933 roku wyprodukowano kilkadziesiąt egzemplarzy numizmatu, jednak nie wypuszczono ich nigdy na rynek. Po podjęciu takiej decyzji większość sztuk została przetopiona. Kilka egzemplarzy, które ocalały, stały się prawdziwą gratką dla kolekcjonerów złota.

Kolejną, znaną monetą, która przeszła do historii jako jedna z najdroższych na świecie, jest dwudziestodolarówka Saint-Gaudens z 1907 roku. Nazwana została od nazwiska swojego projektanta, Augustusa Saint-Gaudensa, artysty irlandzkiego pochodzenia. Stworzył on unikatową i bardzo dopracowaną monetę z wizerunkiem orła. Motyw okazał się jednak zbyt trudny do przekopiowania, dlatego mennica Stanów Zjednoczonych nie podjęła się bicia numizmatu na szerszą skalę. Jeden z egzemplarzy został sprzedany w 2002 roku za 7,6 miliona dolarów.

Jedną z najsłynniejszych monet w historii złota jest dublon Brashera z 1787 roku. Sprzedana została w 2011 roku za cenę 7,4 miliona dolarów. Jej nabywcą stał się anonimowy inwestor z Wall Street. Co ciekawe, Brasher bił swoje monety bez zgody mennicy amerykańskiej. Do dzisiaj zachowało się jedynie kilka egzemplarzy, z których każdy został sprzedany za bardzo duże pieniądze.

W Polsce mianem najdroższej monety określa się 100-dukatówkę Zygmunta III Wazy z 1621 roku. W 2008 roku została sprzedana za 1 380 000 dolarów, na jednej z nowojorskich aukcji. Chociaż jej cena jest o wiele niższa od rekordzistek, również zaliczana jest do czołówki najdroższych monet świata. Zaprojektowana została przez znakomitego artystę Samuela Amona z Gdańska. Wybito zaledwie kilka sztuk, z czego jedna znajduje się w Muzeum Czapskich w Krakowie. Właścicielem najdroższego egzemplarza stał się prawdopodobnie kolekcjoner z Niemiec.

 

Złoto pewniejsze niż waluty alternatywne

Gold_Ingots_on_white_background
Previous
ko

Złote dzieje świata

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD