Inwestycje i oszczędności, Strona główna, Złoto

Złote dzieje świata

gru 29,2015  0

Złoto jest kruszcem wydobywanym od przeszło 6 tysięcy lat. Jego postrzeganie zmieniało się nieustannie wraz z sytuacją polityczną, przekonaniami dominującymi w danej epoce oraz położeniem geograficznym.

koW czasach najbardziej odległych – w starożytności, złoto funkcjonowało jako metal najszlachetniejszy. Już wówczas zauważono, iż jest to surowiec bardzo trwały, a ponadto charakteryzujący się niezwykłymi walorami estetycznymi. Wykorzystywano je przede wszystkim w rzemiośle artystycznym i tworzeniu biżuterii. Egipcjanie pozyskiwali średnio tonę złota rocznie i, jak twierdzą historycy, obszary te były ówczesnym zagłębiem tego surowca. Już wtedy kojarzono ów metal szlachetny z bogactwem i władzą. W czasach istnienia Imperium Rzymskiego, dzięki wynalezieniu nowoczesnej i bardzo sprawnej metody hydraulicznej, wydobycie roczne wahało się między 5 a 10 t.

W późniejszych latach popularność złota nieustannie rosła. W średniowieczu dostęp do surowca miała niemal wyłącznie najwyższa i najbogatsza klasa społeczna, czyli duchowieństwo i arystokracja. Złoto było wówczas oznaką dobrobytu oraz monarchii. Wiele przedmiotów, których używano na dworach królewskich, było wykonanych ze złota, natomiast mieszczaństwu musiał wystarczyć jedynie widok złotych monet. To właśnie w średniowieczu kruszec stał się środkiem płatniczym i nierzadko miał kluczowe znaczenie w wypowiadaniu wojny bądź też podejmowaniu decyzji o rozejmie.

Na skutek odkryć geograficznych, w XV rozpoczęto wydobycie surowca w Ghanie, a nieco później w opanowanej przez Hiszpanów Ameryce. W wieku XVIII eksploatację złóż zaczęto praktykować również w Rosji. Rok 1848 przyniósł pierwsze „gorączki złota”, a popyt na złoto znacząco wzrósł. Rozwinęły się również metody wydobycia, pozwalające na bardziej efektywne prace.

Dziś omawiany metal szlachetny ma duże znaczenie w dziedzinie gospodarki międzynarodowej i nierzadko wybierany jest jako stabilna lokata kapitału. Jak dotąd wydobyto na całym świecie ok. 150 tysięcy ton złota łącznie.

 

Najdroższe monety świata

3841245048_e4dcf6b3ac_b
Previous
Korona_z_czapraka_Jana_III_Sobieskiego

Silny władca musi mieć monetę

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD