Srebro

Silny władca musi mieć monetę

sty 3,2016  0

Stabilna gospodarka to silne państwo. Tak było od zawsze. Nawet w czasach kiełkującej państwowości pieniądze wyznaczały pozycję i wzbudzały szacunek – również wśród wrogów. Silny władca musi mieć swoją monetę – tę regułę zapoczątkowało już Cesarstwo Rzymskie, potężne i mające wpływ na losy całej Europy. W końcu rzymskie denary, wykonane ze srebra, przetrwały dłużej niż imperium.

Władcy nowo powstających państw w Europie, na wzór cesarzy, zaczęli wybijać własne monety, które były wzorowane na rzymskich denarach. Najważniejszy na monecie był wizerunek władcy – potężnego i panującego nad podwładnymi.

Korona_z_czapraka_Jana_III_Sobieskiego

Pierwsze monety polskie zostały wybite za czasów Mieszka I, czyli około drugiej połowy X wieku. Wcześniej posługiwano się płacidłami, chociaż odwiedzający kraj Polan kupcy, płacili również rzymskimi monetami. Pierwszy polski denar przedstawiał rysunek kaplicy lub świątyni oraz równoramienny krzyż.

Syn Mieszka I, Bolesław Chrobry, wybił denar z czystego srebra, który ważył nawet 1,7 g. To na nim widniał słynny napis „Prince Polonia”. Pierwszy koronowany władca Polski nakazał również wybicie monety na pamiątkę zjazdu gnieźnieńskiego – na rewersie monety znajdował się napis „Gnezdun civitas”, czyli „Gniezno gród”. Pod koniec panowania Bolesława Chrobrego zaczęto również umieszczać napis „rex” – król.

Dlaczego pierwsze polskie monety bito w srebrze, a nie w złocie? Srebra było więcej, a zatem było tańsze. To dzięki temu kruszcowi rozwijał się system płatniczy. Sam proces produkcji monet był bardzo skomplikowany. Odpowiadał za niego mincerz, urzędnik królewski zajmujący się kontrolą monety będącej w obiegu. Kruszec przetapiano na małe sztabki. Następnie rzemieślnik rozklepywał sztabkę młotkiem na cienką blachę, by przystąpić do bicia monet za pomocą stempla menniczego. Metoda ta była bardzo prymitywna, dlatego monety nie zawsze były idealnie równe.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

 

Złote dzieje świata

ko
Previous
10305978055_9d9091aedb_z

Polski bitcoin. Godny zaufania?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD