Złoto

Dbaj o monety!

sty 8,2016  0

Posiadanie ogromnej kolekcji monet wiąże się z wieloma obowiązkami, aby nasze zbiory mogły cieszyć swoim nieskazitelnym wyglądem. Nawet w specjalnych gablotach są narażone na wiele zagrożeń, np. w postaci patyny czy korozji. Nie mówiąc już o kolekcjonerach, którzy do przechowywania srebrnych czy złotych monet wykorzystują pudełka lub szuflady.

9466200153_4c36dfecd6_zNiestety nie można później oczekiwać, że będą one wyglądały tak samo zjawiskowo, jak w dniu zakupu. Istnieje spore ryzyko, że będą się o siebie ocierały, więc stracą na estetyce. W takim przypadku poleca się zatem wykorzystać woreczki strunowe, które mogą stanowić minimalne zabezpieczenie. My jednak stawiamy na większy profesjonalizm, zapominając o półśrodkach.

Aby wybrać odpowiednie zabezpieczenie, należy wspomnieć o dwóch podstawowych typach uszkodzeń: chemicznych i mechanicznych. Pierwsze z wymienionych dają o sobie znać w przypadku różnego rodzaju zabrudzeń czy kontaktu z takimi substancjami jak: ziemia, metale czy żywiczne drewno. Może trudno w to uwierzyć, ale również powietrze może być przyczyną korozji. Mimo że złoto wyróżnia się sporą odpornością na śniedzenie i patynowanie, to jednak bez zachowania odpowiednich środków ostrożności istnieje ryzyko powstawania przebarwienia, zwłaszcza w złych warunkach.

Srebro jest o wiele bardziej reaktywne – posiada skłonność do ciemnienia, zwłaszcza w trakcie przechowywania w klaserach bez ochronnych kapsuł. Jeśli pojawiają się poważne zabrudzenia – których nie można usunąć za pomocą mydła – konieczne jest użycie roztworu amoniaku. Można go wykorzystać jedynie w przypadku czystego srebra. Jeśli chodzi o stopy z miedzią, wymagana jest specjalistyczna wiedza profesjonalistów, którzy korzystają ze skutecznych suchych metod, poprzez rozgrzewanie metalu nad palnikiem.

Jeśli odpowiednio przechowujemy monetę, czyszczenie nie jest wymagane. Co więcej, każde mycie może spowodować obniżenie jej wartości. Nie ma tak naprawdę uniwersalnej recepty na sukces. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie woda z domieszką delikatnego detergentu, a inne wymagają pomocy spirytusu lub acetonu.

Pozdrawiamy, Skarbnicazlota.pl

 

Polski bitcoin. Godny zaufania?

10305978055_9d9091aedb_z
Previous
pendulum-626623_1280

Próby i karaty

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD