Strona główna, Złoto

Próby i karaty

sty 11,2016  0

Z pewnością każdy spotkał się kiedyś z pojęciem „karat” w odniesieniu do metali szlachetnych czy też brylantów. Podobnie sprawa wygląda z określeniem „próba nr…”. O czym właściwie informują te dane? Czy mają związek z wartością złota?

pendulum-626623_1280Złoto w stuprocentowo czystej postaci jest wielką rzadkością. Przede wszystkim ten naturalnie występujący kruszec najczęściej jest wydobywany już z domieszką innych metali lub stopów. Zdarza się również i tak, że jest on umyślnie z nimi mieszany. Chcąc określać stopień czystości złota, opracowano systemy miar. Na świecie funkcjonuje ich kilka, jednak najczęściej mówi się o próbach i karatach.

Próby

Na kontynencie europejskim czystość złota określa się w próbach. Na tej podstawie uzyskujemy informację o ilości czystego metalu znajdującego się w określonym stopie na 1000 jednostek. Dla przykładu złoto o próbie 585 oznacza, iż w danym wyrobie znajduje się 585 części czystego złota, natomiast resztę tworzą inne metale. Wspomniana próba jest w Polsce najpopularniejsza.

Karaty

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w krajach Dalekiego Wschodu stosuje się skalę karatową. W tym przypadku 1 karat jest równy wadze 1/24 czystego złota w danym stopie. Stąd też złoto o próbie 585 ma 14 karatów, natomiast złoto o próbie 999 jest już 24-karatowe.

Przy wyrobie złotej biżuterii najczęściej stosuje się domieszki srebra, palladu, niklu oraz miedzi. Dzięki temu na rynku dostępne są różne odcienie jubilerskich dodatków. W przypadku sztabki złota próba zawsze jest równa 999.

 

Dbaj o monety!

9466200153_4c36dfecd6_z
Previous
LP_bg_960

Współczesny konsument nawet złoto kupuje mobilnie

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD