Inwestycje i oszczędności

Inwestycje alternatywne. Czym są? I dla kogo?

sty 18,2016  0

Kiedy dojdziemy już do jedynego słusznego wniosku, że warto inwestować, automatycznie pojawia się nowy dylemat: w CO inwestować? Ostrożniejsi i słabo zorientowani w temacie doradcy każą zapewne stawiać na formy tradycyjne. Do wyboru mamy jednak także inwestycje alternatywne. Na co się zdecydować? Na pewno najpierw należy zasięgnąć nieco informacji na temat różnorodnych możliwości w tym zakresie.

2438118655_a4df42dd8c_zInwestycje alternatywne są specyficzne z uwagi na ich przedmiot. To np. zakup wartościowych przedmiotów, jak dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, monety, sztabki, znaczki. Te dobra wybierane są najczęściej. Jednak inwestować można także w mniej typowe przedmioty, np. alkohole (kolekcjonerskie butelki wina, whisky) czy tak unikatowe rzeczy jak autografy i zdjęcia znanych ludzi, płyty i instrumenty sławnych muzyków. Zaliczymy tu także inwestycje w ziemię i nieruchomości.

Co dają nam inwestycje alternatywne, a czego nie zapewniają te tradycyjne? Przede wszystkim mniejszą zmienność wahań portfela, dywersyfikację o wyższej skuteczności oraz możliwość wykorzystania tego, że alternatywne formy są nisko skorelowane z tradycyjnymi klasami aktywów. Podsumowując, inwestycjami alternatywnymi nazwiemy inwestycje w klasy aktywów nisko skorelowanych z rynkami finansowymi.

Ogromną zaletą inwestycji alternatywnych jest to, że nie muszą być one dostępne jedynie wielkim inwestorom. Tak wydaje się bowiem na pierwszy rzut oka – przecież dzieła sztuki kosztują miliony. Ten jednak, kto interesuje się sztuką nieco bardziej, potrafi ocenić przyszłe trendy. Może wówczas trafić np. na dzieła tanie, bo pędzla niepopularnego w danym czasie artysty. Zmysł i instynkt pozwalają mu ocenić, czy malarz ten jest jednak perspektywiczny, a posiadanie jego prac przyniesie w przyszłości zysk.

Tak naprawdę to nie ilość pieniędzy, które możemy zainwestować, jest tutaj najważniejsza. Liczy się wiedza o przedmiocie inwestycji. W przypadku złota fizycznego wiedza ta obejmuje np. to, z czego składa się jego cena (cena samego kruszcu, koszt bicia, marża dealera, wartość kolekcjonerska, koszt transportu), czym jest próba i karat, jak przeliczyć wagę złota na gramy i uncje, w jakich formach możemy kupować złoto (sztabki, monety bulionowe i kolekcjonerskie). Inwestycje w metale szlachetne to nie tylko złoto. W grę wchodzi tez np. srebro, platyna czy pallad.

Dlaczego warto postawić na inwestycje alternatywne? Bo pozwalają uwolnić się od strachu przed niepewnością rynku finansowego. Z nimi nie stracimy w okresie kryzysów, burzliwych wydarzeń historycznych, niestabilnej polityki w kraju i na świecie czy w obliczu klęsk żywiołowych.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota.

 

Współczesny konsument nawet złoto kupuje mobilnie

LP_bg_960
Previous
panda1-10-a(1)

Monety bulionowe. Czym są?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD