Numizmatyka

Monety bulionowe. Czym są?

lut 8,2016  0
panda1-10-a(1)

Chińska Panda

Chiny mają Złotą Pandę, Kanada Liść Klonu, Polska – Orła Bielika. O czym mowa? O monetach bulionowych. Wymienione nazwy z pewnością nie raz obiły nam się o uszy, czas więc konkretnie ustalić: co tak właściwie kryje się pod nazwą „moneta bulionowa”?

Więcej powiedzą nam nazwy synonimiczne: moneta lokacyjna bądź inwestycyjna. Są to oczywiście monety z metali szlachetnych – przede wszystkim srebra, złota i platyny – bite na inwestycyjne cele. Nazwa związana jest ze zjawiskiem bulionizmu, które swoją nazwę wzięło od francuskiego słowa bullion, czyli ‘złoto lub srebro w sztabkach’. Bulionizm to wczesny etap merkantylizmu europejskiego XV i XVI wieku, którego podstawowym założeniem było utożsamienie bogactwa kraju z gromadzeniem w nim złotego i srebrnego kruszcu.

Moneta bulionowa nie musi mieć, jak np. rodzima złotówka, zdeklarowanej wartości nominalnej. Wówczas zamiast nominału podaje się wagę monety. Często do tego celu wykorzystuje się uncję. Nakład monet inwestycyjnych jest ograniczony. Uzależnia się go od popytu na kruszec w tej postaci.
Każdego roku możemy zapoznać się z aktualną listą monet bitych we wszystkich krajach Unii Europejskiej (i nie tylko). Publikuje ją Komisja Europejska. Lista ma moc prawną. Oprócz wymienionych na początku monet Chin, Kanady i Polski, uwzględnia także m.in. monety Australii, Francji, Izraela, Meksyku, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i wiele, wiele innych. Złote monety to jednak nie wszystko. Kruszcami wykorzystywanymi do bicia monet inwestycyjnych są także pallad, platyna i srebro.

Produkcja niektórych monet została już ukończona, inne zanotowały kilkuletnią przerwę i dziś bite są ponownie; istnieją też takie, które bije się nieprzerwanie np. od roku 1989, jak Wiedeńscy Filharmonicy w Austrii czy Krugerrand – od roku 1967.

Od czego zależy wartość monety bulionowej? Od jej wagi, próby i ceny rynkowej złota. Ceny starszych roczników monet są wyższe niż w przypadku monet nowych. Te pierwsze są też szczególnym obiektem zainteresowania kolekcjonerów.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

 

Inwestycje alternatywne. Czym są? I dla kogo?

2438118655_a4df42dd8c_z
Previous
moscow-183661_1280

Złoto to nie tylko waluta

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD