Strona główna, Złoto

Złoto to nie tylko waluta

lut 12,2016  0

Złoto jest kruszcem cenionym na całym świecie od tysięcy lat i niejednokrotnie było powodem sporów czy potężnych wojen. Zachwyca swym blaskiem, ale również niesamowitymi właściwościami. Wraz z rozwojem nauki znajduje coraz więcej zastosowań w różnych dziedzinach życia i nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej lub środka płatniczego.

moscow-183661_1280Jedną z dziedzin, w której wykorzystywane jest złoto jest medycyna. W Chinach doceniono jego właściwości lecznicze już 4500 lat temu i stosowano w leczeniu owrzodzenia skóry, ospy lub chcąc usunąć rtęć z organizmu. Od ok. 3 tys. lat przydaje się również w stomatologii do plombowania zębów i ortodoncji. Po raz pierwszy opisano metody leczenia z jego zastosowaniem w książce zatytułowanej „Artzney Buchlein” i wydanej w 1530 roku. Złoto bez przeszkód może być stosowane wewnątrz ludzkiego ciała, gdyż jest nietoksyczne i nie niesie to za sobą negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Ponadto stosowane jest również w leczeniu artretyzmu, a złota sól redukuje obrzęki oraz uszkodzenia stawów i kości. Ze względu na dość długi czas niezbędny do zobaczenia pierwszych efektów, najczęściej aplikuje się zastrzyki ze złotą solą.

Wspomniany metal szlachetny jest ponadto doskonałym przewodnikiem elektrycznym, który nie ulega korozji. Dzięki temu z powodzeniem stosowany jest w przełącznikach, przyciskach czy wtyczkach. Złote elementy znaleźć można również w telefonach komórkowych oraz częściach komputerowych, zwłaszcza w kościach pamięci RAM lub płytach głównych. Poprawia to ich wydajność. Złoty film pokrywa też obiekty NASA, dzięki czemu ciemniejsze elementy nie absorbują nadmiernej ilości ciepła. Pomaga to odbijać radiację i stabilizować temperaturę.

Niejednokrotnie ze złotem można spotkać się również w sztuce i architekturze. Ze względu na swoje plastyczne właściwości wykorzystuje się je do pokrywania kopuł budowli (zwłaszcza sakralnych) lub elementów ozdobnych zarówno wewnętrznych, jak i tych, znajdujących się na elewacji. W Indiach znaleźć można nawet całą świątynię Sripuram w całości stworzoną ze złota. Jest to największa taka konstrukcja na świecie, a do jej wykonania zużyto 1,5 tony złota.

Jednych interesują inwestycje w złoto, innych jego lecznicze właściwości, a jeszcze innych – niepowtarzalne piękno i urokliwa biżuteria. Niewątpliwie każdy znajdzie w nim to, czego szuka.

 

Monety bulionowe. Czym są?

panda1-10-a(1)
Previous
maszynka-do-zlota

Komu złoto, komu?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD