Inwestycje i oszczędności, Złoto

Nowy rok, nowe inwestycje?

lut 23,2016  0

Inwestowanie w złoty kruszec to bardzo opłacalna, a przede wszystkim stabilna inwestycja, co pokazują liczne wahania na rynku walutowym. Pewnie pamiętacie zawirowania wokół franka szwajcarskiego, a te perypetie jeszcze nie dobiegły końca i trudno liczyć na szczęśliwe zakończenie. Nic więc dziwnego, że przybywa inwestorów, którzy coraz częściej traktują złoto jak walutę, a nie jak surowiec. Czy w 2016 roku złoto będzie jeszcze bardziej atrakcyjną formą lokowania środków? Prognozy są optymistyczne.

pobraneJego atrakcyjność ma związek z elitarnością i ograniczonym dostępem, a także zwolnieniem z podatku VAT, w przeciwieństwie do banknotów, które nie mają takich zalet (można je drukować). Co więcej, w Polsce nawet do okresu międzywojennego istniał system walutowy, którego podstawą było złoto, co w efekcie powodowało sporą stabilizację kursu, a ryzyko nadmiernej podaży zostało zminimalizowane. Obiektem zainteresowania stał się uniwersalny towar, który zacząć wkraczać na nowe grunty, występując w wielu postaciach, np. w formie złotych sztabek czy monet.

Mając na uwadze ochronę naszego kapitału, złoto jest najlepszym narzędziem do tego celu, jeśli potraktujemy ten kruszec jako lokatę długoterminową, która zapewni nam odporność na wszelkie warunki atmosferyczne, deflacje, inflacje czy perturbacje na arenie politycznej. Zwłaszcza ten ostatni czynnik w ostatnim czasie odgrywa sporą rolę na rynku walutowym.

z_id_50gheraus2012_a_1Złote sztabki czy monety nagle nie ulegną destabilizacji, w przeciwieństwie do różnego rodzaju biżuterii, gdyż wtedy mamy do czynienia ze zjawiskiem mody czy trendów. Takiego ryzyka nie mamy w przypadku monet bulionowych czy sztabek złota. Ich wartość jest ustabilizowana na rynku, a wahania – jeśli w ogóle mają miejsce – są nieznaczne. Jednocześnie otrzymujemy gwarancję jakości i wszelkie informacje na temat konkretnego kruszcu, które mogą okazać się niezbędne, jeśli zechcemy spieniężyć nasze złoto. Ponadto, złoto ma również wartość kolekcjonerską czy sentymentalną. To zabezpieczenie przyszłości w bardzo atrakcyjnej formie.

Złoto powiązane jest również z wieloma instrumentami finansowymi, które są dostępne na naszym rynku, ale mogą wzbudzać kontrowersje. Mamy na myśli przede wszystkim: ETF (odzwierciedla zmiany cen), fundusze inwestycyjne, które nabywają akcje spółek czy złoto z sektora metali szlachetnych oraz kontrakty terminowe na kruszce. Z jednej strony mamy pokusę szybkiego wzbogacenia się poprzez inwestycje w takie papiery, ale z drugiej istnieje spore ryzyko, że może zakończyć się to utratą sporych pieniędzy w razie niepowodzenia. Jeśli mamy żyłkę hazardzisty, możemy w ten sposób zainwestować jedynie pewną część swoich pieniędzy.

Inwestycja w złote monety czy sztabki jest dużo bezpieczniejsza. To zabezpieczenie przed niestabilnym rynkiem finansowym.

 

Komu złoto, komu?

maszynka-do-zlota
Previous
trex

Moneta, która zmienia świat

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD