Srebro

Moneta, która zmienia świat

lut 24,2016  0

Oto jeden z najbardziej znanych dinozaurów na świecie – Tyrannosaurus rex. Znamy go jako dinozaura o ogromnej głowie i długim ogonie oraz budzących grozę zębach. Tyranozaur był chyba największym drapieżnikiem lądowym od początku istnienia naszej planety i wymarł jako jeden z ostatnich dinozaurów. Stał się nawet bohaterem srebrnej monety kolekcjonerskiej.

trexTyranozaur to srebrna moneta mennicy Royal Canadian Mint, wybita w ramach serii „20 za 20”. Seria ta nawiązuje do czasów, w których wartość monety gwarantowana była nie tylko przez wybity na niej nominał, ale głównie przez zawartość szlachetnych metali. Jest to zatem wspomnienie najlepszych lat wymiany pieniężnej!

To nie pierwszy raz, gdy Tyranozaur pojawia się na monecie kolekcjonerskiej. Kanadyjska mennica w 2009 roku wyemitowała 4-dolarową, srebrną monetę z wizerunkiem tego dinozaura w ramach serii Giganty Prehistorii. Przed T.rexem pojawiły się monety z Parazaurlofem (2007 r.) i Triceratopsem (2008 r.). W roku 2010 wybito Dromeozaura. W tym samym roku – wbrew początkowym założeniom o czterech monetach w serii – nastąpiła emisja jeszcze jednej, piątej monety, Euoplocefala. Cała seria cieszyła się ogromną popularnością. Czy 20 CAD z Tyranozaurem zdobędzie podobną sławę?

Tegoroczna moneta to projekt autorstwa Juliusa Cstonyia. Bardzo precyzyjny i realistyczny wizerunek dinozaura jest zasługą współpracy z surowymi i poważanymi recenzentami w postaci badaczy prehistorii z Royal Tyrrell Museum of Paleontology w Albercie. T.rex został odwzorowany w srebrze próby 999.9; średnica monety wynosi 27 mm, waga – 7,96 g. Nakład monety o nominale 20 dolarów wynosi 300 tys. sztuk.

Dlaczego wśród srebrnych monet znalazł się wizerunek tyranozaura? Ponieważ dinozaury od zawsze fascynowały ludzkość, a T.rex szczególnie. 13 metrów długości ciała, 6,5 tony wagi i ponad 6 ton siły nacisku szczęk – to musi robić wrażenie! Tyranozaur miał także silny węch i doskonały wzrok, był więc niezwykle skutecznym łowcą, a przez to stał się… „celebrytą” wśród dinozaurów. Możemy oglądać go nie tylko na kanadyjskiej monecie kolekcjonerskiej, ale też w licznych filmach i komiksach.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota.

 

Nowy rok, nowe inwestycje?

z_id_50gheraus2012_a_1
Previous
11323261315_a05882aa45_z

Wartość monety a stan jej zachowania

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD