Numizmatyka

Historia muzyki zapisana na monecie

mar 2,2016  0

Jedna z bardziej znaczących na świecie i najważniejsza w Austrii orkiestra? Oczywiście Filharmonicy Wiedeńscy. Znajdują się w ścisłej czołówce najlepszych współczesnych orkiestr, a obok nich wymienia się jeszcze tylko Filharmoników z Berlina, Londyńską Orkiestrę Symfoniczną, Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu oraz Chicagowską Orkiestrę Symfoniczną. Nic dziwnego – przecież Wiedeń od zawsze słynął z muzyki najwyższej klasy, chociażby za sprawą tzw. klasyków wiedeńskich, czyli Mozarta, Beethovena oraz Haydna. Orkiestra ceniona jest tak bardzo, że poświęcono jej nawet jedną z austriackich monet inwestycyjnych.

mz_1-10-filharmonic-1(1)Historia Filharmoników zaczyna się w roku 1842. 28 marca kompozytor Otto Nicolai zapoczątkował wraz z orkiestrą Opery Carskiej koncerty filharmoniczne. Otto był dyrygentem orkiestry przez sześć lat. Po nim Filharmonikom przewodziło jeszcze dziesięciu innych dyrygentów, od roku 1993 natomiast muzycy grają pod batutą dyrygentów gościnnych. Wśród nich byli m.in. Richard Strauss i Leonard Bernstein. Członkowie Filharmoników wybierani są spośród zespołu słynnej Opery Wiedeńskiej.

Wiedeńscy Filharmonicy jako moneta bulionowa pojawili się na rynku w 1989 roku. Dziś monetę wydaje się w euro, jednak przed wprowadzeniem waluty Unii Europejskiej monetę emitowano w austriackich szylingach. Numizmat przedstawia instrumenty muzyczne orkiestry (awers), na rewersie znajdują się natomiast organy pochodzące z Musikverein, czyli słynnej siedziby Filharmoników. Autorem tego projektu był Thomas Pesendorfer. Monetę bije się ze złota i srebra najwyższej próby. To prawdziwe arcydzieło, dlatego nie dziwi fakt, że Wiedeńscy Filharmonicy sprzedają się najlepiej w Europie!

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota

 

Wartość monety a stan jej zachowania

11323261315_a05882aa45_z
Previous
gold-513062_960_720

Kiedy sprzedać złoto?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD