Inwestycje i oszczędności, Złoto

Złoto nie tylko w kopalniach

mar 9,2016  0

Kopalnie złota są najpopularniejszym źródłem tego pierwiastka, ale wbrew pozorom – nie jedynym. Metal ten można znaleźć również w innych zupełnie niepozornych miejscach. Niestety jego ilość jest tam tak niewielka lub koszty wydobycia są tak duże, że byłoby to zupełnie nieopłacalne.

outdoor-1113046_1280

Zapewne niewielu z Was wie, że liście drzew eukaliptusowych zawierają śladowe ilości złota. Również w organizmie każdego człowieka można znaleźć nawet do 10 mg tego metalu. Co ciekawe aż połowa ulokowana jest w kościach. Resztę można znaleźć m. in. we krwi czy niektórych tkankach – tkance łącznej, chrzęstnej, nabłonkowej czy mięśniowej. Złota nie brakuje także w wodach oceanicznych. Jego ilość szacuje się na około 6 milionów ton. Niestety stężenie jest tak niewielkie, iż wydobywanie go byłoby zdecydowanie nieekonomiczne. Dla porównania w najwydajniejszych kopalniach zlokalizowanych w Afryce znajduje się około 50 tysięcy ton tego kruszcu. Przynajmniej tak wynika z szacunków sporządzonych przez naukowców.

Warto również dodać, że niemal wszystkie złote łańcuszki, kolczyki, zawieszki, spinki do mankietów i tym podobne elementy były przetapiane kilka- a nawet kilkanaście razy, zanim stały się częścią biżuterii. Z tego względu istnieje prawdopodobieństwo, że to, co dziś zdobi szyje, palce czy też nadgarstki, niegdyś było częścią skarbu Azteków lub koroną pochodzącą z czasów starożytnych.

Trudno się dziwić, że złoto od wieków wzbudza tak wiele emocji i jest kruszcem niezwykle pożądanym. Ceniona jest bowiem nie tylko niezwykła prezencja czy mnogość zastosowań ów pierwiastka, ale również trwałość. Nic dziwnego, iż od zawsze uważany jest za trwałą, stabilną lokatę kapitału i nierzadko stanowi część planu oszczędnościowego.

 

Kiedy sprzedać złoto?

gold-513062_960_720
Previous
gold-92593_960_720

Popyt na złoto w 2015 roku

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD