Złoto

Cena złota a historia

mar 14,2016  0

Momentem przełomowym dla funkcji złota okazał się 1973 roku, kiedy nastąpiło nieodwracalne tąpnięcie powojennego ładu gospodarczego. To wydarzenie określa się mianem „System Bretton Woods”. Nazwa nawiązuje do miejsca, w którym alianci określili zasady międzynarodowej gospodarki. Dopiero wtedy można było mówić o cenie złota. Do tej pory złoto było… pieniądzem. Oczywiście wiele krajów posiadało swoją walutę, ale jej wartość należało określić na podstawie notowań złota bądź srebra.

Aureus_Septimius_Severus-193-leg_XIIII_GMVNajbardziej było to odczuwalne pod koniec XIX wieku, kiedy poza dominacją złota, dużą rolę odgrywała również waluta bimetaliczna, która z czasem odeszła w zapomnienie. W Europie miało to miejsce dużo wcześniej niż np. w Stanach Zjednoczonych, głównie za sprawą rozporządzenia Łacińskiej Unii Monetarnej. Wszystkie posiadane przez społeczeństwo waluty zostały wymieniane na odpowiednią ilość złota. Każda jednostka była warte tyle samo.

Ważnym wydarzeniem dla losów złota była niewątpliwie I wojna światowa, która wymagała posiadania środków płatniczych, aby zapłacić wynagrodzenie walczącym żołnierzom czy ciężko pracującym pracownikom fizycznym, którzy w pocie czoła masowo produkowali broń.

Złoto jednak nie poszło zupełnie w odstawkę, bowiem okazało się niezbędne podczas transakcji międzynarodowych. W efekcie doszło do ogromnej inflacji po zakończeniu działań wojennych.
Natomiast koniec II wojny światowej przyniósł nowy ład, którego jednym z założeń było ustanowienie dolara najważniejszą walutą na świecie. Wartość innych walut była uzależniona od relacji z dolarem. Dokładano wszelkich starań, aby wahania kursów były jak najmniejsze. Nie mogło się zatem obyć bez olbrzymich problemów w polityce monetarnej.

Kolejne kryzysy gospodarcze i pojawienie się zbyt dużej ilości złota spowodowały, że koniec 1974 roku przyniósł wzrost wartości złota, które określane było jako jedyna bezpieczna przystań finansowa. Dolar był zbyt uzależniony od wydobycia ropy naftowej i wojny na Bliskim Wschodzie. Historia pokazuje, że złoto przechodziło wiele zawirowań, ale zawsze powracało do stabilnej pozycji, czego nie można powiedzieć o wielu walutach, z frankiem szwajcarskim na czele.

Tagi:

 

Popyt na złoto w 2015 roku

gold-92593_960_720
Previous
London 2012 Olympic gold medal

Złoty obiekt pożądania – medal olimpijski

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD