Złoto

Złoty obiekt pożądania – medal olimpijski

mar 22,2016  0

Rywalizują o niego z sportowcy całego świata. Wprawdzie najważniejsze są wyniki i sama możliwość wystąpienia na olimpiadzie, jednak zdobycie niewielkiego krążka zawieszonego na szarfie to marzenie każdego. Nie mogą się z nim równać żadne nagrody pieniężne, mimo że paradoksalnie sam złoty medal… złoty właściwie jest tylko z nazwy. Oto kilka ciekawostek na temat medali olimpijskich.

London 2012 Olympic gold medalMedale przyznaje się od pierwszych igrzysk w Atenach z roku 1896. Wówczas jednak otrzymywały je nie trzy, a dwie najlepsze osoby w danej dyscyplinie. Co więcej, za pierwsze miejsce należał się medal srebrny, za drugie – brązowy. Na olimpijskie złoto przyjdzie nam poczekać do roku 1904. Wówczas – na III Igrzyskach Olimpijskich w St. Louis – po raz pierwszy rozdano także złote medale. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble pierwszy raz pojawiły się natomiast medale z wygrawerowanymi nazwami dyscypliny. Nie zawsze też krążki były wieszane na szyjach sportowców. W latach 1900-1960 były one przypinane do piersi najlepszych.

Projekt medalu każdorazowo zależy od komitetu organizacyjnego danych igrzysk, jednak ostateczne słowo aprobaty należy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Absolutne minimum w przypadku wymiarów medali to 60 mm średnicy i 3 mm grubości. Złoty medal musi być pokryty przynajmniej 6 gramami czystego złota. Na przykład złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie z 2012 roku miał tylko 1,3 procent żółtego kruszcu! Możemy zatem powiedzieć, że olimpijskie złoto jest tak naprawdę tylko symbolem zwycięstwa. Jednak zawartość kruszcu żadnego zwycięzcy specjalnie nie obchodzi. Medal za najwyższe miejsce na sportowym podium to wartość sama w sobie!

Ile może więc być warty złoty medal? Koszt produkcji wspomnianego krążka z 2012 roku to co najwyżej 650 dolarów. Na tę kwotę składa się także wartość srebra (93 procent składu medalu) oraz miedzi (6 procent składu). Medale wykonane wyłącznie ze złota zwodnicy mieli szansę zdobyć po raz ostatni w roku 1912. Przez wiele lat funkcjonował też w miarę stały projekt medalu. Na awersie znajdowała się siedząca bogini zwycięstwa, trzymająca w prawej dłoni wieniec laurowy, w lewej natomiast gałązki palmowe. Ponadto umieszczano na nim amforę, stadion, numerację olimpiady, miejsce oraz rok igrzysk. Na rewersie można było natomiast znaleźć niesionego na ramionach tłumu zwycięzcę.

Tagi:

 

Cena złota a historia

Aureus_Septimius_Severus-193-leg_XIIII_GMV
Previous
suweren

Po czym poznać monetę bulionową? Reguły i wyjątki

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD