Numizmatyka

Po czym poznać monetę bulionową? Reguły i wyjątki

kwi 8,2016  0

Waga, nazwa kruszcu, próba… To tylko niektóre elementy, znajdujące się na monetach bulionowej. Każda z nich odznacza się zestawem tych charakterystycznych cech, dlatego chcąc powiększyć swoją kolekcję o kolejną monetę, warto zwrócić uwagę na jej wygląd. Oczywiście od każdej reguły muszą być wyjątki. Oto jak sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z falsyfikatem.

suwerenOprócz wspomnianych wagi, kruszcu i próby na monecie umieszcza się także rok jej bicia. Tych czterech elementów nie powinniśmy jednak traktować jako absolutną konieczność. Bo odstępstw od tego schematu jest naprawdę sporo i nie trzeba ich szukać daleko. Inaczej wygląda choćby jedna z najpopularniejszych monet bulionowych – Krugerand, bo nie bije się na niej próby. Inny przykład? Brytyjski Suweren. Nie ma na nim ani wagi, ani nazwy metalu, z jakiego się go wykonuje, ani oznaczenia próby. Takie różnice pojawiają się zwykle w przypadku monet o długiej historii. Ich odmienny wygląd warunkowany jest przeszłymi zdarzeniami.

Falsyfikat można rozpoznać w domowych warunkach. Zrobi to nawet osoba bez bardzo wprawnego oka. Najważniejsze to wiedzieć, co decyduje o fałszerstwie. Podrobione monety mają przede wszystkim zawyżone wymiary. Powstają przecież z lżejszych stopów, dlatego przy zachowaniu wagi otrzymuje się większe wymiary monety. Czerwona lampka powinna więc zapalić się nam, gdy widzimy monetę większą lub grubszą, niż wskazuje tabela emitenta. Moneta odrobinę mniejsza niż standardowo nie powinna nas niepokoić.
Aspektem, dzięki któremu możemy dokonać jednoznacznej oceny, z całą pewnością jest waga. Na przykład srebrny Liść Klonowy powinien mieć wagę 31,3 grama i jest to wyjątkowo równo przeważana moneta. Znakiem ostrzegawczym jest nawet 0,28 grama powyżej normy, 0,35 grama więcej daje pewność, że monetę podrobiono.

Falsyfikaty mogą mylić nas tym, że charakteryzują się często całkiem dobrą jakością bicia i ładnym wyglądem. Różnice w rysunku monet nie wybijają się zwykle na pierwszy plan. Dlatego przy ocenie monety musimy zwracać uwagę na detale, np. w czcionce.

Pozdrawiamy, Skarbnica Złota.

Tagi:

 

Złoty obiekt pożądania – medal olimpijski

London 2012 Olympic gold medal
Previous
bizon1_1

Bizon w czystej postaci

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD