Numizmatyka

Bizon w czystej postaci

kwi 11,2016  0

Szukacie doskonałego sposobu na zabezpieczenie kapitału? Inwestujecie tylko w złoto najwyższej próby? Polecamy zainteresować się Amerykańskim Bizonem, który jest złotą monetą bulionową, będącą obiektem zainteresowania ze strony inwestorów z całego świata, a gwarancję odpowiedniej wagi i czystości daje sam rząd Stanów Zjednoczonych.

Mimo że na rynku walutowym funkcjonuje dopiero od 2006 roku, moneta ta od początku była ceniona za wysoką zawartość złota (24-karatowa), stając się mocnym konkurentem dla Wiedeńskiego Filharmonika czy kanadyjskiego Liścia Klonowego. Robi spore wrażenie na wszystkich pasjonatach numizmatyki. Udowadnia, że nie trzeba mieć bogatej historii, aby można było pochwalić się uznaniem inwestorów, przy okazji ciesząc oko swoim pięknem i drogocennością.

bizon2_1Awers (na zdjęciu) „Amerykańskiego Bizona” ukazuje wizerunek głowy Indianina z 1913 roku. Co ciekawe, James Earle Fraser, autor projektu, do swojego dzieła wykorzystał rysy twarzy aż trzech wodzów indiańskich, pochodzących z różnych plemion (Wielkie Drzewo, Dwa Księżyce i Żelazny Ogon). Ten motyw jest dobrze znany także z innych monet amerykańskich.

Poza głową Indianina, można zauważyć również datę emisji, ale też znany symbol USA, czyli „Liberty” („Wolność”).

bizon1_1Natomiast rewers przedstawia sylwetkę amerykańskiego bizona Black Diamonda, którego wzrok wbity jest w nowojorski Central Park Zoo. Na monecie dostrzegamy także motto „In God We trust” („W Bogu nasza ufność”), które widnieje na wszystkich amerykańskich banknotach i monetach po 1908 roku, a także próbę złota oraz napis „United States of America” i „E Pluribus Unum”.

Początkowo można było jedynie zakupić „Bizony” w wersji jednouncjowej, ale od 2008 roku weszły w życie monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. Niezależnie od tego, na którą wersję „Złotego Bizona”, mamy pewność, że trzymamy w dłoni monetę, której design jednoznacznie uważany jest za jeden z najlepszych wśród amerykańskich  monet

 

Po czym poznać monetę bulionową? Reguły i wyjątki

suweren
Previous
olbrzym

100 kg złotego szczęścia

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD