Złoto

100 kg złotego szczęścia

kwi 19,2016  0

Ta moneta z pewnością nie zmieści się do kieszeni, ani nawet do najbardziej przepastnego portfela. Pozornie zna ją każdy miłośnik złota, w końcu mowa o Kanadyjskim Liściu Klonowym, słynnej monecie bulionowej od Royal Canadian Mint. Dlaczego „pozornie”? Bo tym razem chodzi o prawdziwy unikat – złotą monetę o nominale 1 miliona dolarów i wadze 100 kilogramów!

olbrzymNiesamowite, prawda? Wyczynu stworzenia takiej monety Królewska Mennica dokonała już dość dawno, bo w roku 2007. Moneta pochłonęła 2315 uncji złota, do jej wybicia po raz pierwszy w historii wykorzystano stop wyjątkowej czystości – 99999. Po Liściu Klonowym tylko wybrane emisje mogły się nim poszczycić.

100-kilogramowa moneta pozwala w pełnej krasie podziwiać rysunek, który do tej pory znany był tylko z niewielkich rozmiarów standardowej monety. Na awersie znajduje się wizerunek Królowej Elżbiety II oraz ten jakże niecodzienny nominał – 1 milion dolarów kanadyjskich (1 000 000 CAD). Rewers zdobi natomiast zupełna nowość, unikatowy rysunek liści klonowych, który zaprojektowano na potrzeby wybicia właśnie tej monety. Detale na obu stronach monety zostały ręcznie wypolerowane, dzięki temu odznaczają się idealnym połyskiem. Lustro jest natomiast matowe. Efekt ten także osiągnięto dzięki ręcznemu wykończeniu oraz późniejszej obróbce za pomocą laserowego grawerunku.

Największy i najcenniejszy na świecie Kanadyjski Liść Klonowy dostępny jest wyłącznie dla wybrańców. Jak dotąd wybito zaledwie (a może ze względu na wagę – aż?) 5 egzemplarzy tej imponującej monety. Tak naprawdę to nie wysoka zawartość złota i szlachetny stop stanowią o wartości tych numizmatów. Wartość zależy od prestiżu wynikającego z posiadania monety, z jej unikatowości i rzadkiego występowania na rynku numizmatycznym.

Kto znalazł się wśród szczęśliwych posiadaczy złotego olbrzyma? Nabywcy monety to mieszkańcy Kanady, Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. A co z ostatnim egzemplarzem…? Właśnie trafił na sprzedaż. Dokąd powędruje? W czyje ręce trafi? A może uda mu się na stałe osiąść w Polsce? Jesteśmy niezwykle ciekawi!

 

Bizon w czystej postaci

bizon1_1
Previous
dd

Wiedeńska inwestycja

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD