Numizmatyka

Wiedeńska inwestycja

kwi 25,2016  0

„Filharmonicy Wiedeńscy” to zdecydowanie najważniejsza orkiestra w Austrii, a prestiżowy miesięcznik „Gramophone” znalazł dla niej miejsce wśród pięciu najlepszych orkiestr świata. To jeden z powodów, dla których została doceniona także przez… Mennicę Austriacką. W 1989 roku pierwszy raz wybiła ona Wiedeńskich Filharmoników, a projekt stworzył Thomas Pesendorfer.

Moneta błyskawicznie zyskała popularność na całym świecie, a Światowa Rada Złota podała do publicznej informacji, że w latach 1992, 1995 i 1996 była najlepiej sprzedającą się monetą na świecie. Nic dziwnego, bowiem prezentuje się okazale, nieprzerwanie będąc najbardziej rozpowszechnioną złotą monetą lokacyjną, która jest bita na Starym Kontynencie.

ddMoneta „Wiedeńscy Filharmonicy” zapisała się również złotymi zgłoskami (dosłownie!) w księdze rekordów Guinessa, gdzie została uznana największą złotą monetą (ważyła ponad 31 kilogramów!). To specjalne wydanie liczyło zaledwie 15 sztuk, a miało to związek z 15. rocznicą Filharmonii Wiedeńskiej. Okazały jubileusz.

Na awersie monety – wykonanej ze złota najwyższej próby (999,9) – można dostrzec wielkie organy hali koncertowej Musikverein w Wiedniu, a także wspomnianą próbę, wagę, datę wybicia oraz wartość nominalną. Z kolei rewers przedstawia wiele instrumentów symfonicznych, które są zgrabnie ułożone w muzyczny „bukiet”. Widzimy tutaj: harfę, wiolonczelę, dwoje skrzypiec, dwie altówki, francuski róg i fagot. Arcydzieło!

34uDo 2002 roku moneta „Wiedeńscy Filharmonicy” bita była jako nominał 2000 austriackich szylingów, jednak po wejściu Austrii do strefy Euro, również nominał uległ zmianie i obecnie wynosi 100 euro, co doskonale widać na załączonym zdjęciu.

Jakość wykonania i wspaniały projekt autorstwa Thomasa Pesendofera przyczyniły się do ogromnego zainteresowania ze strony inwestorów z całego świata, a szczególnie tych pochodzących z Ameryki Północnej, a nawet Japonii. Moneta traktowana jest jako zupełnie legalny środek płatniczy i należy do elitarnego grona złotych monet lokacyjnych. Co ciekawe, jest to jedyna w Europie moneta bulionowa, która regularnie jest wybijana w walucie Euro.

 

100 kg złotego szczęścia

olbrzym
Previous
kennedy-82894_1280

Czy monety to dobra inwestycja alternatywna?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD