Inwestycje i oszczędności, Numizmatyka, Srebro, Złoto

Czy monety to dobra inwestycja alternatywna?

kwi 28,2016  0

Nabywanie monet nie jest żadną nowością wśród Polaków, jednak trzeba podkreślić, że moneta monecie nierówna. Monety bulionowe mają zupełnie inną wartość niż te nabywane w celach kolekcjonerskich. Są dedykowane tym, który chcą zainwestować pieniądze, a niekoniecznie interesują się numizmatyką.

kennedy-82894_1280Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać monetę posiadającą również wartość kolekcjonerską. Jednak jest ich o wiele miej, a ponadto cena może znacznie przewyższać wartość samego kruszcu. Monety są dość interesującą alternatywą dla sztabek złota, ponieważ łatwo je rozpoznać i zdobyć na całym świecie. Natomiast zdecydowanie trudniej je podrobić. Wynika to z dość złożonego kształtu i stosunkowo niewielkich rozmiarów. Jeśli chodzi o sztabki, to na pewno są bardziej opłacalne dla tych, którzy chcą zainwestować większą kwotę. W ich przypadku cena za 1 gram metalu szlachetnego, z jakiego zostały wykonane jest zawsze bardziej zbliżona do faktycznej wartości rynkowej.

Największą popularnością wśród monet bulionowych cieszy się Krugerrard, który jest bity w RPA od 1967 roku.  Nie sposób nie wspomnieć także o American Eagle (Amerykańskim Orle), kanadyjskim Maple Leaf (Liściu Klonowym) czy też Wiener Philharmoniker (Wiedeńskim Filharmoniku). Te ostatnie monety są najbardziej znane na kontynencie europejskim, a wytwarza je Mennica Austriacka od 1989 roku. W Polsce również mamy swoją monetę bulionowa, która funkcjonuje od 1995 roku i jest nią Orzeł Bielik.

Reasumując – monety kolekcjonerskie przynoszą często duży zysk, jednak wszystko jest zależne od popularności, jaką cieszy się dana seria. Jest to czynnik ryzyka, który w przypadku monet bulionowych jest niższy, gdyż ich cena zależy głównie od ceny samego kruszcu. Decydując się na inwestycje w monety kolekcjonerskie trzeba więc mieć na ich temat szerszą wiedzę. Bez tego trudno dokonać trafnego wyboru.

 

Wiedeńska inwestycja

dd
Previous
arrows-1229845_960_720

Które kraje mają najwięcej złota?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD