Złoto

Złoty artyzm

maj 11,2016  0

Ktoś powiedział kiedyś, że żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki – to jedna z najcenniejszych rzeczy materialnych istniejących na świecie. Ze złotem łączymy natomiast doskonałość, precyzję, dobro, o czym świadczą wyrażenia „złote serce” czy „złota rączka”. A gdybyśmy połączyli książkę i złoto? Wbrew pozorom nie byłoby to nic nowego. Wyjątkowość książek za pomocą złota podkreślali już ludzie antyku i średniowiecza. Mowa o misternej sztuce iluminatorstwa.

Master_of_the_Brussels_Initials_(Italian,_active_about_1389_-_1410)_-_Christ_in_Majesty;_Initial_A-_A_Man_Lifting_His_Soul_to_God_-_Google_Art_ProjectIluminatorstwo to pojęcie o łacińskim źródłosłowie: illuminare – rozświetlać, ozdabiać. Nazwa ta w kontekście złota wcale nie dziwi. Iluminatorstwem nazywamy proces zdobienia książki rękopiśmiennej, dokumentów rękopiśmiennych oraz inkunabułów (pierwszych druków pojawiających się do roku 1500 włącznie). Początkowo tym mianem określano zdobienie kart książki złotym tekstem. Istnieją różnorodne rodzaje iluminatorstwa. Wyróżnienie niektórych liter za pomocą czerwonej farby to rubrykowanie. Inicjałem nazwiemy natomiast ozdobną pierwszą literę tekstu, która odznacza się ponadto znacznie większym rozmiarem. Ręczna ilustracja w tekście to miniatura. Jeszcze innym sposobem zdobienia książki było barwienie pergaminu, np. szlachetną purpurą.

Czemu miało służyć tak bogate zdobienie? Nie tylko podkreśleniu wagi przedmiotu, jakim jest książka, ale też wyróżnieniu ważnych miejsc tekstu, uwyraźnieniu wewnętrznego podziału książki czy wizualnemu urozmaiceniu czytanego tekstu. Iluminatorstwo było niezwykle kosztownym zwyczajem. Wszystko przez wykorzystywane w tym celu materiały, rzadkie i trudno dostępne. Aby to sobie uzmysłowić, wystarczy wymienić cynober, karmin, barwnik karmazynowy (vermiculum), szafran, ultramarynę, indygo czy wspominane złoto (w formie o wiele, wiele mniejszej niż moneta czy złota sztabka – w formie delikatnych płatków). Nietrudno też zgadnąć, jakie księgi zdobiono za ich pomocą najczęściej. Były to oczywiście teksty Pisma Świętego, najcenniejszej i najważniejszej wówczas książki. Iluminowane były także wszelkie teksty o charakterze sakralnym, księgi liturgiczne, apokryfy, godzinki. Zobaczyć dziś taką średniowieczną księgę na własne oczy – to musiałoby zrobić wrażenie!

 

Które kraje mają najwięcej złota?

arrows-1229845_960_720
Previous
gold-coin-1061726_1280

Czynniki wpływające na cenę złota

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD