Numizmatyka, Srebro, Strona główna, Złoto

Czynniki wpływające na cenę złota

maj 13,2016  0

Piękne złote sztabki, monety, biżuteria, zdobienia i wiele innych cennych drobiazgów. Wszystkie te cuda mają swoją wartość. Niektóre są unikatowe i bezcenne jedynie dla właściciela, inne natomiast – pożądane na całym świecie. Na ten aspekt wpływa również cena samego kruszcu, która każdego dnia ulega pewnym wahaniom. W ciągu ostatnich 100 lat zmieniała się diametralnie i pewnie jeszcze nie raz będzie miało to miejsce. Warto zatem wiedzieć, jakie czynniki mają na nią wpływ.

gold-coin-1061726_1280Niewątpliwie ogromne znaczenie ma popyt na złoto zarówno w sztabkach, jak też innych wyrobach, w których zostało zastosowane. Ilość klientów rośnie wraz ze wzrostem ich dochodów, a te oczywiście uzależnione są od sytuacji gospodarczej w danym kraju i na świecie. Jak nietrudno się domyślić wszelkie zmiany, wahania czy kryzysy na skalę globalną przekładają się na kurs walut, ale również metali szlachetnych. Choć nie da się przewidzieć wielu wydarzeń, nie ulega wątpliwości, że złoto, podobnie jak srebro, jest dość pewną inwestycją w porównaniu z innymi aktywami. Inflacja nie ma właściwie bezpośredniego wpływu na cenę kruszcu, ale wiąże się ze wzrostem lub spadkiem popytu. Zwykle jednak są to korzystne zmiany, zwłaszcza te prognozowane przez specjalistów na przyszłość. Obecnie jest bardzo dobry moment na inwestycje w złoto, ponieważ jego wartość będzie rosła. Wynika to stąd, że jego naturalne zasoby są nieodnawialne i w stosunkowo niedalekiej przyszłości się wyczerpią. Co jakiś czas można ponadto zaobserwować nagłe wzrosty zainteresowania kruszcem wśród inwestorów. W gruncie rzeczy nie zawsze jest to ściśle związane z realnym popytem i podażą a psychologią tłumu czy analizami technicznymi. Takie zrywy nie trwają jednak długo. Również ilość wydobycia złota w kopalniach czy też jego przetwarzanie w mennicach mają związek z wartością kruszcu.

Metale szlachetne rządzą się na rynku swoimi prawami i ich ceny nie mają ścisłego związku z kursem walut. Wprawdzie istnieje wiele czynników kształtujących wartość kruszców na świecie, ale wahania, które można zaobserwować nie są bardzo drastyczne. Pozwala to śmiało stwierdzić, iż złoto stanowi pewną inwestycję.

 

Złoty artyzm

Master_of_the_Brussels_Initials_(Italian,_active_about_1389_-_1410)_-_Christ_in_Majesty;_Initial_A-_A_Man_Lifting_His_Soul_to_God_-_Google_Art_Project
Previous
kobra3

„Chroń naturę – podziwiaj świat”

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD