Złoto

Złotem inkrustowane…

maj 18,2016  0

Czytaliście nasz artykuł o iluminatorstwie? Wiecie zatem, że książka od najdawniejszych wieków traktowana była jako przedmiot na tyle cenny, by zdobić go złotem. Tym razem chcemy wam pokazać także inne przedmioty, które zdobi się tym cennym kruszcem. Drodzy czytelnicy: oto sztuka inkrustacji.

background-golden-patina-8Inkrustacja to technika zdobienia przeróżnych przedmiotów, sprzętów, mebli, dzieł sztuki, która polega na wykonywaniu wgłębień w ich powierzchni i wklejaniu przyciętych na określony kształt płytek z różnych materiałów. Tak jak techniki iluminatorskie polegały na stosowaniu różnorodnych cennych i drogich barwników, tak inkrustacja wykorzystywała nie tylko złoto, ale także drewno, kość słoniową, masę perłową, kolorowe kamienie i inne niż złoto metale.

Technika opiera się na układaniu na przedmiocie wzorów figuralnych, motywów roślinnych lub ornamentów. Inkrustacja była oczywiście wykorzystywana w głównej mierze na dworach władców i w sferze sacrum. W ten sposób zdobiono skrzynie, szafy, stoły, drzwi, kościelne stalle, ambony czy boazerie.
Informacje o inkrustowaniu przedmiotów znajdziemy już w źródłach ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Szeroko stosowana w starożytności, zapomniana w ascetycznym średniowieczu, rozpowszechniła się w renesansie. Pełen jej rozkwit dał się zauważyć w XVII- i XVIII-wiecznej Francji. A współcześnie? Czy dziś jeszcze stosuje się inkrustację?

Tak – to technika mająca uznanie wśród producentów tradycyjnych, ręcznie wykonywanych stylowych mebli. Inkrustowane meble są towarem dla koneserów i estetów, którzy lubią otaczać się dziełami sztuki ze wszystkich możliwych stron. Bo czy np. masywny, rzeźbiony sekretarzyk ze złotymi zdobieniami nie wygląda jak artystyczne dzieło? Obecność inkrustacji w dzisiejszym świecie pokazuje, że złoto z jednej strony traktowane jest jako idealna odpowiedź na pytanie „w co zainwestować”, z drugiej natomiast – jako materiał, który potrafi ozdobić i uszlachetnić niemal wszystko.

 

„Chroń naturę – podziwiaj świat”

kobra3
Previous
Numismatics_collection_of_the_MNAC-_Spanish_succession_war_displays_(27)

Wyjątkowe monety = wyjątkowe traktowanie

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD