Numizmatyka

Wyjątkowe monety = wyjątkowe traktowanie

maj 19,2016  0

Kolekcjonowanie monet staje się coraz popularniejszym hobby w naszych czasach, zatem powstaje sporo teorii na temat przechowywania naszych bogatych zbiorów. Grono szczęśliwców, którzy potrafią łączyć kolekcjonerską pasję z intratną inwestycją jest coraz większe, zatem warto brać z nich przykład. Dotyczy to szczególnie przechowywania złotych czy srebrnych monet kolekcjonerskich, które wymagają ponadprzeciętnej ostrożności, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w specjalnych opakowaniach czy kapslach menniczych.

Numismatics_collection_of_the_MNAC-_Spanish_succession_war_displays_(27)
To jednak nie jedyne zabezpieczenia, które chronią nasze zbiory, gdyż w profesjonalnych sklepach numizmatycznych można zakupić odpowiednie klasery, albumy czy tacki, na których nasza kolekcja będzie zupełnie bezpieczna. Teraz można bez przeszkód podziwiać monety bez ryzyka uszkodzenia.

Jeśli szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie, polecamy zakupić efektowne i skuteczne palety numizmatyczne, które są wyposażone w specjalne miejsce na wspomniane kapsle. Natomiast w przypadku większych zbiorów (wiele palet), warto pomyśleć o zakupie foliowych czy drewnianych kuferków.

Pod żadnym pozorem nie można przechowywać monet w szufladzie czy pudełku, gdzie nie będą odpowiednio od siebie odizolowane. Wtedy zaczną ocierać się o siebie, rysować, a w efekcie – niszczyć. Ich wartość rynkowa drastycznie spadnie.

Jeśli mamy bogaty zbiór monet, które różnią się od siebie wielkością, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w papierowe kartoniki, dopasowywane do średnicy eksponatu, a następnie umieszczane w plastikowej przegródce przekładki. Warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania, aby z czasem tworzywo PCV nie zaczęło pękać.

Wielu specjalistów – pytanych o najskuteczniejszy sposób przechowywania monet – uważa, że gwarantem bezpieczeństwa jest SLAB, czyli praktycznie nieotwierane pudełko, często wykorzystywane przez firmy gradingowe. Jedynym mankamentem – poza dość wysoką ceną – jest niewątpliwie brak możliwości dokonania dodatkowych pomiarów czy badań, a także zweryfikowania rantu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup dużo tańszych holderów, czyli kartonowych kwadratów ze specjalnym okrągłym otworem, który jest pokryty folią, wykonaną z bezpiecznego chemicznie tworzywa. Bez problemu można je przechowywać we wspomnianych klaserach czy kuferkach.

Nie można również pominąć kwestii ich katalogowania, zwłaszcza jeśli uzbieraliśmy pokaźne zbiory z różnych epok czy dziedzin. Do tego celu najlepiej stosować metodę kartkową – każda moneta posiada własną kartę inwentarzową.

 

Złotem inkrustowane…

background-golden-patina-8
Previous
8432732353_bb216b1275_o

Złoty sposób na religijny kult

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD