Złoto

Złoty sposób na religijny kult

maj 20,2016  0

Co wspólnego z miejscem religijnego kultu mają włosy oraz… złoto? Wszystkie te elementy łączy buddyjska legenda o Złotej Skale. Nie chodzi tu bynajmniej o złocistą barwę włosów Buddy. Złoto ma tu o wiele bardziej realny wymiar, bo pokrywa granitowy głaz, na którym wznosi się święta wieża – Pagoda Kyaiktiyo. Ale wszystko po kolei.

8432732353_bb216b1275_oPagoda to w buddyjskiej architekturze sakralnej wielokondygnacyjna wieża, w której przechowuje się relikwie. Znajdziemy je na Dalekim Wschodzie – w Chinach, Korei, Nepalu i Japonii. Pagoda Kyaiktiyo znajduje się w Mjanmie (Birma), to jedno z trzech najważniejszych świętych miejsc, do którego udają się pielgrzymki birmańskich buddystów. Wieża ma 7,3 metra. Sama w sobie nie byłaby może aż tak interesująca, gdyby nie fakt, że wzniesiono ją na szczycie wspomnianego złotego głazu. Płatki złota znalazły się na nim za sprawą pielgrzymów, którzy naklejali je (i wciąż naklejają!) w ramach dobrego uczynku. Mogą to jednak robić wyłącznie mężczyźni. Jeśli złoty listek nakleić chce pielgrzymująca kobieta, musi poprosić o przysługę np. wolontariusza, którego znajdzie w pobliżu skały.

Głaz leży na płaskiej i nieco pochyłej powierzchni innej granitowej skały. Co ciekawe, powierzchnia styku między obiema skałami jest bardzo mała. Wielu pielgrzymów wierzy, że skała nie dotyka góry, ale wręcz się nad nią unosi. Ma to umożliwić przeciągnięcie pod skałą legendarnego włosa, o którym wspominaliśmy na początku.

Legenda związana jest z odwiedzinami Buddy w jednej z birmańskich miejscowości. Mędrzec podczas pobytu u króla Thaton podarował obecnym na spotkaniu trzem eremitom po dwa swoje włosy. Jeden z pustelników – Tissa – z czasem przejął jeszcze jeden włos, stając się tym samym posiadaczem aż trzech cennych włosów Buddy. Aby mogły stać się ogólnodostępnym obiektem czci, przekazał je do umieszczenia w pagodzie. Tissa pragnął jednak, by umieszczono je w kamiennym relikwiarzu mającym kształt jego głowy. Jeden z wariantów legendy mówi też o tym, że złota skała trzyma się na krawędzi głazu dzięki jednemu z przechowywanych w nim świętych włosów. Naszym zdaniem plan turystycznej wyprawy na Daleki Wschód powinien obejmować odwiedziny Złotej Skały!

Tagi:

 

Wyjątkowe monety = wyjątkowe traktowanie

Numismatics_collection_of_the_MNAC-_Spanish_succession_war_displays_(27)
Previous
www.public-domain-image.com (public domain image)

Polscy władcy i najdawniejsze kolekcje monet

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD