Numizmatyka

Polscy władcy i najdawniejsze kolekcje monet

cze 7,2016  0

Numizmatyka to nauka pomocnicza historii, która zajmuje się badaniem pieniędzy pod ich względem estetycznym, technicznym i – rzecz jasna – historycznym. Z jakiego okresu pochodzi dana moneta? Jaką drogę przeszedł banknot, który trzymam w ręku? Kto wie, może jego historia sięga czasów… panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego? A nasze srebrne monety pochodzą ze zbiorów Jana III Sobieskiego? W Polsce zainteresowanie numizmatyką i kolekcjonowaniem monet widoczne jest od wieków!

Pierwsze znane nam kolekcje monet na ziemiach polskich pochodzą co najmniej z końca XV wieku. Na swoim zamku w Lubawie rzadkie egzemplarze gromadził żyjący w tym czasie biskup chełmiński Stefan von Heideburg. Regularną kolekcją monet polskich oraz obcych mógł pochwalić się Maciej Karpiga (bardziej znany jako Miechowita) – historyk i geograf wykładający na Akademii Krakowskiej. Natomiast inny profesor uczelni, Stanisław Grzepski, zajmował się zbieraniem monet antycznych. Jego kolekcja w 1560 roku trafiła nawet do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej.

Jeśli chodzi zaś o królów i władców Polski, lista zainteresowanych historią monet jest naprawdę pokaźna. Jan Olbracht, Zygmunt I Stary, książę pomorski Filip II, Władysław IV, wspomniany Jan III Sobieski, August II i III… Jednak najwięcej danych i ciekawostek dostarczają nam dokumenty z okresu oświecenia.
Ze swych kolekcjonerskich zamiłowań znany był też Stanisław August Poniatowski. Monety pozyskiwali dla niego agenci królewscy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Monety i medale bardzo często przynoszono królowi w darze. Własną kolekcję, gromadzoną przez 30 lat (sic!), oddał mu nawet królewski szambelan August Moszyński. W 1972 roku król dysponował niemal 5,5-tysięczną kolekcją monet Cesarstwa Rzymskiego i Bizancjum oraz Grecji. Najważniejsze w kolekcji były jednak monety i medale polskie. Cześć zbiorów król poświecił na potrzeby narodu podczas insurekcji kościuszkowskiej.

Do znanych i cenionych z punktu widzenia historii kolekcji zaliczamy także te stworzone przez innych niż władcy osobistości sceny politycznej. Należeli do nich marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski czy chorąży wielki koronny Stanisław Szczęsny Potocki. Jeśli też jesteś kolekcjonerem, to w tym towarzystwie po prostu musisz poczuć się wytwornie!

 

Złoty sposób na religijny kult

8432732353_bb216b1275_o
Previous
z_id_paderewskizloto_a_bd_3

Polacy nie gęsi, swoje monety mają

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD