Numizmatyka

Polacy nie gęsi, swoje monety mają

cze 8,2016  0

Mówiliśmy o złotych monetach z wizerunkiem „Wiedeńskich Filharmoników” czy „Złotego Bizona”, lecz nie możemy zapomnieć o awersach i rewersach, na których widnieją polscy bohaterowie lub najważniejsze wydarzenia z naszej pięknej historii. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam monety, na których można rozpoznać Ignacego Jana Paderewskiego, Bolesława Prusa oraz Stefana Banacha.

z_id_paderewskizloto_a_bd_3Pierwsza z wymienionych monet została wydana z okazji 70. rocznicy śmierci znanego pianisty i kompozytora, który rozsławił nasz kraj na całym świecie, jednocześnie nie zapominając, skąd się wywodzi. Patriota, jakich mało. W dodatku bardzo utalentowany artysta. Dlatego uznano, że jego twarz powinna zdobić piękną monetę o nominale 200 złotych. Na wartości zyskała nie tylko ze względu na swój elegancki wygląd, ale również niski nakład.

Posiadacz takiego numizmatu ma pewność, że wartość kolekcjonerska tej wyjątkowej monety będzie stale rosła. Z pewnością zajmie ona ważne miejsce w każdym klaserze, zwłaszcza że posiada oryginalny certyfikat jakości Narodowego Banku Polskiego. Aby mogła zachować swój nienaganny wygląd umieszczana jest w specjalnym kapslu menniczym.

z_id_200zlboleslawprus_r_1Kolejny z awersów, który powinniśmy mieć w swojej kolekcji to wizerunek Bolesława Prusa, znanego wszystkim przede wszystkim z czasów liceum i powieści „Lalka”. Równie ciekawy jest rewers monety (na zdjęciu), który idealnie oddaje czasy, w których tworzył ten znany pisarz. Eleganckie kamienice, dorożka i piękny krajobraz. Natomiast jeśli mocniej się przyjrzymy, można również zauważyć nawiązanie do fachu Bolesława Prusa (a właściwie Aleksandra Głowackiego), czyli kontury książek.

z_id_stefanbanach200zlzloto_a_bd_4Ostatni z naszych dzisiejszych bohaterów – choć to bardzo wybitna postać – jest zdecydowanie najmniej znany. Żył na przełomie XIX i XX wieku, a jego największym sukcesem było sformułowanie – później określanej mianem – „przestrzeni Banacha”. W świecie matematyki bardzo znana postać. Wykładowca na wielu uczelniach, przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej.

Nic zatem dziwnego, że Narodowy Bank Polski postanowił wydać złotą monetę kolekcjonerską na jego cześć, z okazji jego 120. urodzin. Nakład był mocno ograniczony, zatem podobnie jak w przypadku numizmatu z wizerunkiem Paderewskiego, wartość kolekcjonerska tej monety może tylko wzrosnąć.

Żeby nie było wątpliwości, czym zajmował się widoczny na monecie naukowiec, zarówno na awersie, jak i rewersie można znaleźć matematyczne zapisy jego ogromnych osiągnięć.
Monety to nie tylko piękne okazy kolekcjonerskie, ale również ciekawa lekcja historii, która natknie nas do poszerzenia wiedzy z muzyki, literatury czy matematyki. Przyjemne z pożytecznym.

 

Polscy władcy i najdawniejsze kolekcje monet

www.public-domain-image.com (public domain image)
Previous
orzeł

Być wolnym jak ptak. Jak orzeł

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD