Numizmatyka

Być wolnym jak ptak. Jak orzeł

cze 13,2016  0

Wolność dla Stanów Zjednoczonych stanowi wartość szczególną. Do jednych z najważniejszych symboli dla mieszkańców tego kraju należą przecież Statua Wolności (upamiętniająca przymierze narodów amerykańskiego i francuskiego) oraz orzeł bielik, który zasiedla przede wszystkim tereny wolne od działalności i obecności człowieka. Nic dziwnego więc, że do motywu wolności odwołuje się także najbardziej rozpoznawalna moneta bulionowa pochodząca z USA – Amerykański Orzeł.

orzełBielik amerykański, a właściwie rysunek tego dostojnego ptaka według projektu autorstwa Miley’a Busieka zdobi rewers opisywanej monety. Jeden z ptaków siedzi w gnieździe, drugi wnosi się nad nim, a w szponach trzyma gałązkę oliwną. A gałązka oliwna to kolejny z symboli nawiązujący poniekąd do wolności. Współcześnie symbolizuje bowiem pokój i pojednanie. Z tego też powodu oliwna gałąź pojawia się w wielu herbach i godłach.

Do wolności odwołuje się także awers monety. Umieszczono na nim kobietę z pochodnią i również gałązką oliwną. Awers Amerykańskiego Orła w całości jest bardzo optymistyczny. W tle bowiem widać wschodzące nad Kapitolem słońce.

Orzeł to dla Ameryki Północnej ptak bardzo ważny. Występuje on na całym obszarze kontynentalnym Stanów Zjednoczonych, większej części Kanady i w północnym Meksyku. Orzeł jest niezwykle silnym zwierzęciem – doskonale radzi sobie w zróżnicowanych i nierzadko trudnych warunkach panujących w poszczególnych stanach. Nie będzie więc przesadą, jeśli bielika potraktujemy także jako symbol siły amerykańskiego narodu.

Amerykański Orzeł to moneta wykonana z wysokiej jakości, 22-karatowego złota, która może być zarówno bezpieczną lokatą kapitału, jak i pełnoprawnym środkiem płatniczym. Moneta ta ma już 30-letnią tradycję! Mennica Stanowa USA wyemitowała ją po raz pierwszy w 1986 roku.

 

Polacy nie gęsi, swoje monety mają

z_id_paderewskizloto_a_bd_3
Previous
gold-1369453_1280

Złoto w sztuce i kulturze

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD