Numizmatyka, Strona główna, Złoto

Złoto w sztuce i kulturze

cze 16,2016  0

Znaczenie i zastosowanie złota wielokrotnie się zmieniało na przestrzeni lat, jednak zachwyt, jaki wzbudza wciąż pozostaje niezmienny. Niezwykłe właściwości chemiczne, fizyczne, piękny kolor, trwałość, a także rzadkość występowania sprawiają, że złoto jest obiektem pożądania od wieków.

gold-1369453_1280W starożytności przypisywano mu magiczne właściwości i uważano za boski metal, ponieważ nie ulega zniszczeniu. Używano go przede wszystkim tworząc wyroby dedykowane bogom oraz władcom. Nieco później na takie dobrodziejstwa pozwalali sobie również ludzie bez szczególnych przywilejów, ale posiadający spory majątek. W ten sposób podkreślali swój status społeczny. Faraonowie – władcy starożytnego Egiptu – bogato obwieszali się złotymi ozdobami, by jak najbardziej upodobnić się do boskich przodków. Wówczas także na twarzach zmarłych kładziono złote maski, na wzór Ozyrysa, czyli boga zmarłych. W niższych warstwach społecznych była to złota biżuteria, pozłacane elementy uzbrojenia, naczynia bądź inne dekoracje ze złoceniami.

Kruszec ten podobne znacznie ma w sztuce i kulturze chrześcijan. Wiele religijnych dzieł sztuki pokrytych jest w całości lub częściowo złotem. W ikonach złote tło ma podkreślać sakralność ikony i symbolizować niebo oraz światłość, jaka od niego bije. Również w Biblii nie brakuje odniesień do złota i podkreślania jego nadzwyczajnego charakteru. Wciąż jest używane do wytwarzania i pozłacania naczyń liturgicznych, co z resztą zostało nakazane w przepisach kościelnych.

Nie sposób nie wspomnieć o złotej biżuterii i świeckich przedmiotach dekoracyjnych. Te, niejednokrotnie zdobione kamieniami szlachetnymi, były szczególnie popularne między XVI a XX w. Złocono też naczynia i sztućce ludzi zamożnych i z lepszych klas społecznych. Ponadto złota nie brakuje w monetach, medalach czy herbach.

Kruszec ten od niepamiętnych czasów miał wyjątkowe znaczenie w kulturze i sztuce. Często służył nadaniu nadludzkiego charakteru osobom lub przedmiotom, podkreśleniu statusu czy wyróżnieniu.

 

Być wolnym jak ptak. Jak orzeł

orzeł
Previous
An old two pan balance on white background

Ile waży złoto?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD