Złoto

Ile waży złoto?

cze 20,2016  0

Złoto – jak już wielokrotnie wspominaliśmy – to metal szlachetny, który występuje w wielu różnorodnych dziedzinach naszego życia. Choć znane jest głównie z branży jubilerskiej (w postaci pierścionków czy kolczyków), to można spotkać się z nim również w elektronice, a nawet w… motoryzacji. Z czasem – poprzez szereg zmian na rynku finansowym – złoto zostało uznane za pełnoprawny środek płatniczy, a także narzędzie inwestycyjne. Jego wartość jest uzależniona zarówno od masy, jak i jakości.

Sztabka złota – która ma zazwyczaj kształt prostopadłościanu – zawiera praktycznie czyste złoto (próba 999, ewentualnie 995) i waży w standardowej formie (nie dla kolekcjonerów) 12,44 kg, czyli 400 uncji jubilerskich trojańskich (1 uncja = 31,1 grama). Mówimy o sztabce, która jest wykorzystywana podczas transakcji międzybankowych.

Jednak nie wszyscy inwestorzy – mniejsi lub więksi – mogą sobie pozwolić na zakup ponad 12-kilogramowej sztabki, dlatego specjalnie dla nich są przygotowane sztabki o dużo mniejszej wadze, np. 1 kilograma, 250 gramów, 1 uncji, a nawet 1 grama. Co ciekawe, największa sztabka złota ma wymiary 19,5 cm x 40,5 cm x 16 cm i waży… 250 kilogramów!

Uwaga, ciekawostka! Skoro jesteśmy przy wadze, to czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięła nazwa uncji trojańskiej (wykorzystywanej w jubilerstwie), oznaczonej „oz” albo „t oz”? Wbrew pozorom nie odnosi się ona do starożytnej Troi, lecz do Troyes – miasta we Francji. W zależności od kraju pochodzenia danej sztabki, możemy spotkać się również z innym oznaczeniem, np. „ounce” (ang.) oraz „unze” (niem.).

Jednak uncje to nie jedyna miara ilości złota, gdyż wagę sztabek podajemy także w gramach, choć bardzo rzadko podaje się informację o cenie grama złota. Warto też zapamiętać zasadę, że z im droższym metalem mamy do czynienia, tym mniejsze jego sztabki można kupić.

 

Złoto w sztuce i kulturze

gold-1369453_1280
Previous
1-1203879082HMCp

Co wspólnego ze ślubem mają złote sztabki?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD