Złoto

Złoto jako bezpieczna przystań

lip 12,2016  0

Gospodarka w kryzysie. System finansowy nie może złapać stabilizacji. Pieniądz papierowy zaczyna tracić na wartości. Wtedy do akcji wkracza metal szlachetny, pełniąc rolę bezpiecznej przystani, a patrząc na niektóre przypadki inwestycji w złoto (np. John A. Paulson), także rolę świetnego narzędzia inwestycyjnego. Amerykański miliarder to zupełnie osobny przypadek, któremu powinniśmy poświęcić osobny artykuł. Jednostka wybitna. Skorzystał na umocnieniu się złota, wskutek globalnego kryzysu, którego byliśmy świadkami w 2007 roku.

gold-513062_960_720
Paulson sprawił, że inni zaczęli zauważać dużą siłę złota, traktowano ten metal jako opłacalną alternatywę dla papierowego pieniądza, do którego stopniowo tracono zaufanie.

Popyt na złoto systematycznie rośnie, a na potwierdzenie tych słów wystarczy przywołać zestawienie pierwszych kwartałów 2015 i 2016 roku, które jest o wiele bardziej korzystne dla bieżącego roku (popyt większy o 21% – 1,3 tony!). Co ciekawe, nieco ponad połowę zużywanego na świecie złota stosuje się do produkcji biżuterii, natomiast 1/5 występuje w formie sztabek i monet, a 1/10 wykorzystywana jest w przemyśle. O popycie na te trzy składowe świadczy wzrost zamożności Chin oraz Indii. W tym przypadku możemy mówić o stabilności i korzystnych prognozach na przyszłość.

Cena złota jest jednak w dużej mierze warunkowana przez zainteresowanie banków centralnych i inwestorów finansowych, dlatego tutaj występuje większa zmienność.

Eksperci są zdania, że wzrost wartości złota może mieć swoje źródło w łatwości dostępu do tego metalu szlachetnego – kopalnie stały się dużo wydajniejsze. Koszt wyprodukowaniu tego kruszcu obniżył się o nawet 34%.

Nie bez znaczenia dla wzrostu cen złota okazała się także decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Inwestorzy powoli wycofują się z ryzykownych inwestycji, a złoto traktują jako bezpieczne rozwiązanie. W efekcie zaobserwowaliśmy wzrost o 8% do 1322 dolarów za uncję. Takiego wzrostu nie odnotowano od 2008 roku!

 

Złoto, które łączy inwestowanie z dbaniem o bezpieczeństwo

kategoria (1)
Previous
Bez tytułu

Moneta i kamień szlachetny w jednym? To naprawdę wyjątkowy prezent

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD