Inwestycje i oszczędności

W obliczu Brexitu uciekamy w złoto

lip 25,2016  0

Sytuacja na rynkach finansowych kolejny raz dostarcza nam argumentów za tym, że złoto to bezpieczna przystań, do której warto przybić w tak przewrotnych czasach, jak dzisiejsze. W piątek 24 czerwca kurs złota wzrósł o ponad 5 procent. Przekroczył granicę 1,300 dolarów za uncję, co oznacza najwyższą cenę od niespełna dwóch lat. Bezpośrednią przyczyną tego wzrostu jest Brexit.

brexit-1478082_960_720Brytyjczycy w referendum z 23 czerwca zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Do końca nie było wiadomo, jakim wynikiem zakończy się głosowanie, dlatego wzrost zmienności kursów walut i aktywów był tym bardziej gwałtowny. Po referendum traciły waluty rynków wschodzących, boleśnie upadały akcje banków, kurs złota zanotował natomiast potężny wzrost. Ponad sto dolarów za uncję to zwyżka największa od ponad siedmiu lat. Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników wzrosły notowania kontraktów terminowych – z ok. 1,250 do 1,357 dolarów za uncję.

Mimo że kolejne godziny tamtego piątku przynosiły stopniowe uspokojenie, w porównaniu do poziomów z czwartkowego zamknięcia sesji, złoto wciąż zwyżkowało o niemal 5 procent. Wydarzenia na Wyspach wpłynęły negatywnie na złotówkę, dlatego też cena złota liczona w polskiej walucie wzrosła aż o 9,2 proc., co oznacza poziom najwyższy od roku 2012. Za uncję złota w piątek 24 czerwca trzeba było zapłacić około 5535 zł, czyli o ponad 400 zł więcej niż jeszcze poprzedniego dnia wieczorem.

Sytuacja na rynkach finansowych po brytyjskim referendum kolejny raz potwierdza, że złoto to inwestycyjna bezpieczna przystań. Gracze porzucają ryzykowne aktywa i uciekają z giełd. Złoto jest więc najlepszą odpowiedzią na pytanie, w co warto inwestować w dzisiejszych czasach.

 

Inwestujesz w złoto? Tych błędów się wystrzegaj

2438941120_801ea4934e_z
Previous
tumblr_nx78uzFufA1teue7jo1_1280

Polskie zasoby złota

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD