Strona główna, Złoto

Polskie zasoby złota

lip 28,2016  0

Państwa, które uważa się za najlepiej prosperujące na świecie, zwykle dysponują obfitymi złożami wartościowych dóbr naturalnych tj. złota, ropy naftowej, miedzi czy też gazu ziemnego. Wśród nich można wyróżnić te kraje, które umiejętnie dysponują wspomnianymi zasobami i czerpią z nich zyski oraz te, w których dostęp do zbiorów mają jedynie niektórzy beneficjenci. Choć wydawać by się mogło, że w kwestii złota Polska nie ma zbyt wiele do powiedzenia, to tylko pozory.

tumblr_nx78uzFufA1teue7jo1_1280Jak się okazuje, na naszym terytorium mogą znajdować się największe źródła tego kruszcu w całej Europie. Szacuje się, że nasze złoża liczą nawet 350 ton, czyli 3 razy więcej niż obecne rezerwy Narodowego Banku Polskiego. Jak wynika z danych Państwowego Instytutu Geologicznego (2010 r.) w osadach doliny rzeki Bóbr znajduje się ok. 2,5 tony złota, a na całym obszarze Gór Kaczawskich i w kilku innych źródłach na terenie Polski, można znaleźć łącznie mniej więcej 350 ton.

Złożem wartym uwagi jest obszar na południe od Wlenia. Uważa się, że jest tam ok. 100 ton ww. kruszcu. Już przeszło 100 lat temu było wydobywane stamtąd złoto. Udało się je wówczas znaleźć, ponieważ niektóre żyły miały swoje ujście na powierzchni ziemi. Niektóre z nich, liczące kilkaset metrów, zapewniały kilkadziesiąt do kilkuset kilogramów złota. Jedna z żył nazwana „Pocieszenie górnika”, jest zlokalizowana na głębokości 200 metrów pod powierzchnią ziemi i mierzy 2 kilometry długości. Co więcej jej grubość oceniania się na 25 cm, a to daje ok. 360 kg metalu szlachetnego. Inna żyła, uważana za najbardziej obfitującą w złoto, nosi nazwę „Wanda” i może zawierać go nawet do 800 kg. Godna uwagi jest także zamknięta i nieco zapomniana kopalnia „Złoty Stok”. Zanim została zamknięta w 1960 roku, służyła przede wszystkim pozyskiwaniu arsenu, ale na jedną wydobytą tonę przypadało średnio 2,8 g złota. Wówczas wydobyto stamtąd 14,5 tony złota. Prawdopodobnie na swoją kolej czeka jeszcze 2,5 tony kruszcu.

Mając na uwadze wspomniane wyżej fakty, nasuwa się pytanie, dlaczego nie robimy z tych zasobów użytku? Otóż, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze… Zbiory zwykle znajdują się głęboko pod ziemią, a wydobycie złota nie należy do najtańszych. Co więcej niezbędne byłoby przeprowadzenie badań nowoczesnymi metodami, które pozwoliłyby ustalić dokładne położenie, zasobność i opłacalność wydobycia kruszcu. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to coś, w co warto zainwestować.

 

W obliczu Brexitu uciekamy w złoto

brexit-1478082_960_720
Previous
geometryczna

Jesienny liść klonu za zakończenie serii „Geometria w sztuce”

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD