Numizmatyka, Srebro

Jesienny liść klonu za zakończenie serii „Geometria w sztuce”

sie 4,2016  0

Geometryczne formy na 20-dolarowej monecie? Nie odważymy się nazwać jej kubistyczną, ale takiego pomysłu na pewno nie powstydziłby się sam Pablo Picasso. Niedawno w sprzedaży pojawiła się ostatnia z serii, geometryczna moneta Royal Canadian Mint z najbardziej charakterystycznym dla Kanady symbolem – liściem klonowym. Dlaczego warto ją mieć?

geometrycznaGeometryczna moneta Liść klonu 20 CAD wieńczy serię „Geometria w sztuce”, w której znalazły się także cztery inne srebrne monety: Nur Lodowiec, Niedźwiedź polarny, Karibu oraz Bóbr. Cała seria została wyemitowana w 2016 roku i właśnie teraz możemy cieszyć się ostatnią, piątą monetą oraz – jeśli nabyliśmy poprzednie numizmaty – kompletną kolekcją.

O nowoczesnej sztuce mówi się w kontekście uciekania przed klasycznymi formami. Sztuka chce dziś przedstawiać rzeczywistość prosto, niemal surowo, a więc geometrycznie. Jest to z jednej strony uproszczenie, z drugiej, paradoksalnie, ukazanie wieloznaczności, wielowymiarowości tego, co nas otacza. Na monecie widnieje przedstawia krajobraz z opadającymi liśćmi klonu, przedstawiony za pomocą mnóstwa małych, połączonych ze sobą wielokątów. To technika zwana „low poly”, oryginalnie odnosząca się do siatki trójwymiarowego modelu w grafice 3D.

Geometryczna moneta Liść klonu waży 31.8300 g, ma średnicę 40 mm i została wykonana w najczystszym kanadyjskim srebrze. Na rewersie znajdują się dwa reliefowo wykonane liście. Staranność pracy kanadyjskich mincerzy sprawia, że możemy sobie wyobrazić ruch liścia z pierwszego planu, oczami wyobraźni wręcz ujrzeć to, jak miękko opada do krystalicznie czystej wody. Symbol Kanady, czyli liść klonowy, to chyba najlepszy z możliwych wyborów na monetę, której zadaniem jest zamknięcie serii. Na awersie umieszczono oczywiście profil królowej Elżbiety II. Najnowsza 20-dolarówka od Royal Canadian Mint to piękna moneta, którą z pewnością powinien mieć w swojej kolekcji każdy miłośnik natury.

 

Polskie zasoby złota

tumblr_nx78uzFufA1teue7jo1_1280
Previous
2008_07___igrzyska_olimpijskie_pekin_2008_10zl_kula_rewers

Olimpijskie srebro

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD