Numizmatyka, Srebro

Olimpijskie srebro

sie 8,2016  0

Historia pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich sięga 1896 roku, kiedy w Atenach sportowcy dzielnie walczyli o srebrny medal i gałązkę oliwną. Za drugie miejsce otrzymywało się wtedy medal z miedzi i gałązkę wawrzynu, a za trzecie… nic. Tylko dwa miejsca były nagradzane, co dzisiaj wydaje się być nie do pomyślenia.

Jako że zwycięzca otrzymywał srebrny medal, a wielkimi krokami zbliżają się igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, mamy dla Was wyjątkowe srebrne monety, upamiętniające ostatnie igrzyska, które odbyły się w Pekinie (2008) oraz Londynie (2012).

2008_07___igrzyska_olimpijskie_pekin_2008_10zl_kula_rewersSzczególnie imponująco prezentuje się ta z 2008 roku, która była pierwszą tego typu monetą w całej historii polskiego mennictwa. Została wprowadzona przez Narodowy Bank Polski i wybita w nakładzie 140 tysięcy sztuk. Niesamowite wrażenie może robić zwłaszcza kula, która została umieszczona idealnie w środku monety. Została ona wykonana z duraluminium i pokryta czystym złotem (!). Na jej awersie zaprezentowano ciekawy chiński ornament, natomiast na rewersie logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

2008_07___igrzyska_olimpijskie_pekin_2008_10zl_kula_awersAwers monety przedstawia smoka ze Ściany Dziewięciu Smoków, a rewers – płynącego kraulem zawodnika. Obie strony monety idealnie komponują się z efektowną złotą kulą. Cały projekt jest niezwykle oryginalny, gdyż zawiera orientalny motyw, prosto z Azji, gdzie przez 20 lat nie odbywały się igrzyska olimpijskie. Tym bardziej jest to wyjątkowa moneta, którą warto mieć w swojej kolekcji. Zakupu najlepiej dokonać o godzinie… ósmej, gdyż ta cyfra w Chinach jest symbolem szczęścia, obfitości, pieniędzy i spokoju. Właśnie dlatego igrzyska w Pekinie rozpoczęły się ósmego dnia, ósmego miesiąca, dwa tysiące ósmego roku o ósmej wieczorem.

srebrolondyn2012-1Druga moneta – wydana przez NBP – to również arcydzieło, co można dostrzec na załączonym zdjęciu. Została zatytułowana „Polska Reprezentacja Olimpijska Londyn 2012”, oczywiście nawiązując do poprzednich igrzysk olimpijskich, które odbyły się w stolicy Wielkiej Brytanii.

Ta moneta zasługuje na szczególną uwagę, bowiem do jej produkcji użyto wysokiej jakości srebra, dzięki czemu możemy podziwiać olśniewający blask lustrzanego tła, na którym rozprzestrzeniają się efektowne motywy igrzysk.

srebrolondyn2012-2Godny zainteresowania jest przede wszystkim rewers monety, który przedstawia pięć dyscyplin olimpijskich (kolarstwo, pływanie, lekkoatletyka, bieg, skok o tyczce), które idealnie komponują się z symbolem olimpijskim, czyli pięcioma przecinającymi się okręgami.

Z kolei awers nawiązuje do miasta, w którym odbyły się igrzyska, czyli Londynu. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy nie tylko sławny Big Ben, ale również zarys słynnych mostów nad Tamizą.

 

Jesienny liść klonu za zakończenie serii „Geometria w sztuce”

geometryczna
Previous
bez-nazwy-2

Prezentuj złoto!

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD