Numizmatyka, Srebro, Złoto

Monety odlewane

sie 10,2016  0

Dziś monety goszczące w naszych portfelach nie budzą szczególnego zdziwienia i mało kto zastanawia się, jak dokładnie wygląda proces ich wytwarzania. Choć współcześnie wykorzystuje się zupełnie inne metody do ich produkcji niż kiedyś, bilon wciąż jest używany i służy z powodzeniem jako środek płatniczy.

money-605077_1280Pierwsze monety, jakimi posługiwano się w starożytnym Rzymie, podobnie jak te produkowane nieco później, odlewano w przygotowanych formach w określonym kształcie z rysunkiem. Chińczycy dość podobnie wytwarzali swoje monety z brązu, zwane chi ‘en – cash, jednak stosowali technikę „drzewek”. Przygotowane formy na monety były połączone ze sobą systemem kanalików, które w całości przypominały drzewko. Ta metoda pozwalała na swobodny przepływ ciekłego metalu między kolejnymi formami i w ten sposób powstawało kilka monet jednocześnie. Gdy tylko metal przestygł, wyjmowano monety z form, a pozostałości po dopływach szlifowano.

Dziś spotkać takie „drzewko” w całości to niezwykła rzadkość, ale bez większego trudu można rozpoznać bilony, które powstały przez odlew, ze względu na charakterystyczne szlify lub ślady po kanalikach. Od 708 r. n.e. w Japonii zaczęto produkować bilon mon w bardzo zbliżony sposób jak chińskie monety, ale wykorzystywano w tym celu miedź, mosiądz, brąz oraz żelazo. W tym kraju posługiwano się ponadto Cho Gin – eliptycznymi sztabkami, które zawierały wybite znaki i niewielkie prostokątne fragmenty srebra lub złota. Zdarzały się też duże egzemplarze o zaokrąglonych rogach, których powierzchnie ozdobione były wzorami, wybijano na nich znaki i pisano inskrypcje tuszem. W Korei natomiast odlewano monety metodą „drzewek” w latach 1633-1891 lecz niektóre państwa malajskie zaprzestały praktykowania tej metody dopiero 4 lata później. Zanim Wielka Brytania i Francja wywarły na Birmę i Indochiny znaczący wpływ i wprowadzono tam monety okrągłe, używano nieco innego bilonu. Odlewano tam bowiem z brązu miniatury kapeluszy, armat czy sylwetek zwierząt.

Wraz z upływem lat i rozwojem cywilizacji, a co za tym idzie – odkrywaniem nowych metod wytwarzania bilonu – zaniechano odlewania monet. Warto jednak podkreślić, że niejednokrotnie stosowano tę metodę do wytwarzania monet w nagłych sytuacjach, szczególnie stanowiących zagrożenie, jak choćby ataki wrogów.

 

Prezentuj złoto!

bez-nazwy-2
Previous
13856166954_b7d76371fe_b

Wiek emerytalny kością niezgody, po obniżce nie będzie wygranych

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD