Inwestycje i oszczędności

Wiek emerytalny kością niezgody, po obniżce nie będzie wygranych

sie 29,2016  0

Jeden rząd wiek emerytalny podniósł, drugi będzie go obniżał. Zawirowaniom wokół polskich emerytur nie ma końca, a wszystko przez projekt, który naszemu prezydentowi zjednał wielu wyborców, ale i wywołał niemało problemów dla całego kraju. Realizacja planu obniżenia wieku emerytalnego idzie opornie. I nic w tym dziwnego – w grę wchodzą duże pieniądze i straty dla budżetu państwa. A co to oznacza dla nas, zwykłych obywateli?

13856166954_b7d76371fe_bBunt wywołuje przymus dłuższej pracy, który ustawowo na obywateli nałożył poprzedni rząd, ale stworzenie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę również nie napawa optymizmem. Wszystko wskazuje bowiem na to, że młodsze pokolenia, które zdecydują się odejść wcześniej na emeryturę, poniosą bardzo wysokie koszty takiej decyzji.

ZUS szacuje, że obniżenie wieku emerytalnego już w pierwszym roku obowiązywania nowego prawa będzie kosztowało budżet 4,5 mld zł, za mniej więcej trzy lata – 13 mld. Dlatego rozważa się modyfikację pomysłu prezydenta, tak, by wiek przejścia na emeryturę powiązać ze stażem pracy. Takie rozwiązanie zmniejszyłoby liczbę osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Tymczasem staż pracy powinien być nie warunkiem, a dodatkowym prawem. Liczyć powinno się albo osiągnięcie stosownego wieku, albo liczba lat pracy. Optują za tym m.in. przedsiębiorcy.

Obniżenie wieku emerytalnego to indywidualne straty dla każdego z nas. Wejście w życie prezydenckiego projektu spowoduje obniżenie emerytur w przyszłości. Dlaczego? Im niższy próg wiekowy przejścia na emeryturę, tym większy odsetek osób w wieku postprodukcyjnym w społeczeństwie, a mniejszy osób odprowadzających składki. Rachunek jest prosty – wpływy się zmniejszą, a liczba emerytur wzrośnie, więc ich stawki także będą musiały spaść.

Między prezydentem a rządem długo nie było zgody co do kształtu nowego prawa dotyczącego wieku emerytalnego. Mimo wszystko jednak rząd przyjął prezydencki projekt, czas więc rozpocząć oszczędzanie na emeryturę na własną rękę. Możliwością są oczywiście inwestycje alternatywne ze złotem na czele.

 

Monety odlewane

money-605077_1280
Previous
jpII

Moneta dla bogactwa nie tylko duchowego

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD