Numizmatyka

Powrót wakacyjnych wspomnień dzięki monecie Podwodny świat

wrz 15,2016  0

Wakacje wprawdzie już za nami, ale wspomnienia po nich wciąż są świeże. Jeśli jednak tegoroczne wczasy nie należały do najbardziej udanych (ach te deszcze i zimne wody Bałtyku), możemy sobie to inaczej wynagrodzić. U progu jesieni przedstawiamy Wam Podwodny świat, czyli nową monetę od Royal Canadian Mint i kolejny raz pokazujemy, że warto kupować nie tylko złoto inwestycyjne, ale także monety i sztabki kolekcjonerskie.

podwodny-swiatTo nie jest po prostu 30 dolarów kanadyjskich. To świecąca w ciemności moneta przedstawiająca rafę koralową. Została wybita w dwóch uncjach srebra najwyższej próby.

Co dokładniej znalazło się na rewersie monety? Dolną jej część wypełnia różnobarwna rafa. Korale i podmorskie rośliny zostały utrzymane w ciepłej, czerwono-fioletowej tonacji. Powyżej rozpościera się kontrastująca kolorystycznie z rafą morska toń, o głębokiej, niebieskiej barwie, rozświetlona w centralnym punkcie. Na pierwszy plan wysuwa się płynąca ku górze różowa meduza, wokół dostrzeżemy też mnóstwo mniejszych i większych ryb.

Rafa na kanadyjskiej monecie nie jest zwykłym rysunkiem. Został on wykonany w specjalnym materiale światłoczułym. Pełnię podwodnego krajobrazu – świecącego w ciemności – zobaczymy dopiero po naświetleniu rewersu dołączoną do zestawu latarką RCM. Na awersie znajduje się portret Królowej Elżbiety II, który także nawiązuje niejako do motywu morskiego świata. W tle portretu królowej widać przecinające się linie, które przypominają fale krystalicznie czystej wody atolu, płytkiej, koralowej wyspy.

Dlaczego warto mieć Podwodny świat w swojej kolekcji? Bo to naprawdę unikatowa moneta, i to w podwójnym sensie. Nie dość, że przedstawia bardzo wyjątkowy ekosystem (do jego powstania potrzebne są ściśle określone warunki!), to jeszcze jest naprawdę niełatwo dostępna. Kanadyjska mennica wybiła ją w nakładzie zaledwie 4 tysięcy egzemplarzy. O randze numizmatu niech świadczy też fakt, że połowa tego nakładu… wyprzedała się już w dniu emisji!

 

Moneta dla bogactwa nie tylko duchowego

jpII
Previous
gold-207585_1280

Monety bite

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD