Numizmatyka, Złoto

RPA – kraj ciekawostek

wrz 23,2016  0

Republika Południowej Afryki to kraj o zróżnicowanym kolorycie. Niektórzy zwracają uwagę na kwitnącą tam przestępczość, inni przekonują, że nie taki diabeł straszny i zachwycają się afrykańskim słońcem, które w RPA ogrzewa ziemię… przez ponad 300 dni w roku! Abstrahując od jakości życia w tym kraju i walorów turystycznych, warto przyjrzeć się kilku ciekawostkom związanym z historią, walutą i zasobami Republiki Południowej Afryki. W ich obrębie znajdziemy wiele ciekawych powiązań!

Rewers Krugerranda

Rewers Krugerranda

Prawnym środkiem płatniczym w RPA jest Krugerrand. Ta złota moneta łączy w sobie dwie funkcje, jedna z nich schodzi dziś jednak na dalszy plan. Choć to pełnoprawny środek płatniczy w RPA, to współcześnie jest przede wszystkim monetą bulionową, chętnie wykorzystywaną do ulokowania kapitału. Z prozaicznego powodu – monety są po prostu wygodniejsze niż sztabki złota.

Nazwa monety to złożenie. Pierwszy jej człon pochodzi od nazwiska Paula Krugera, prezydenta RPA z lat 80. i 90. XIX wieku, który przewodził Afrykanerom w oporze przeciwko Brytyjczykom, lecz był też… przeciwny zniesieniu niewolnictwa. Druga część nazwy, -rand, pochodzi od nazwy łańcucha górskiego Witwatersrand w okolicach Johannesburga. W wolnym tłumaczeniu oznacza ona ‘pasmo białych wód’. Zapożyczenie jest nieprzypadkowe, bo Witwatersrand to ważne zagłębie wydobywcze, przede wszystkim złota i uranu, a także platyny, srebra i diamentów. Góry zbudowane są głównie z bogatych w kruszce złota kwarcytów. To stąd pochodzi prawie 40 procent całego wydobytego dotąd złota na całym świecie!

Taka „złota” i cenna kraina geograficzna po prostu musiała stać się inspiracją dla nazwy monety bulionowej z RPA. A jakby nazewniczych powiązań było mało, słowo rand oznaczające pasmo przyjęto także jako określenie dla oficjalnego środka płatniczego kraju z południowych krańców Czarnego Lądu.

Tagi:

 

Program 500 plus - złote oszczędzanie

10734494115_270634dd53_b
Previous
3b_5_14

Kanadyjska armia monetarna

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD