Inwestycje i oszczędności

Trzeci filar. Wymaga odświeżenia?

wrz 30,2016  0

Kiedy uruchamiano IKE, czyli dobrowolną formę ubezpieczenia, rząd liczył na siedem milionów kont utworzonych tylko w ciągu pierwszego roku. Tymczasem na odkładanie środków na IKE oraz ich nowszej wersji, IKZE, zdecydował się dotąd tylko nieco ponad milion Polaków. A minęło już 12 lat od startu projektu. Nic dziwnego, że w przekonaniu rządu trzeci filar wymaga przekształcenia.

imagesTrzeci filar w założeniu miał zachęcać do dodatkowego odkładania pieniędzy na przyszłą emeryturę. Tak się jednak nie stało, dlatego resort finansów jeszcze w tym roku planuje kolejną rewizję dotychczasowego systemu emerytalnego – pod kątem działania OFE oraz trzeciego, dobrowolnego filara, na który składają się dziś pracownicze programy emerytalne, indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

Jak miałby działać odnowiony trzeci filar? Pracodawca zapisywałby do pracowniczych programów emerytalnych (lub przelewał część wynagrodzenia na IKE lub IKZE) wszystkich zatrudnionych. Oszczędzanie prowadzilibyśmy więc automatycznie, przy czy każdy z nas mógłby w dowolnym momencie wypisać się z programu. Zebrane w ten sposób pieniądze miałyby pokrywać państwowe inwestycje. Pomysłodawcy wskazują, że podobne rozwiązania funkcjonują w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Eksperci oceniają, że taki projekt jest możliwy do zrealizowania. Zaznaczają jednak przy tym, że każdy powinien mieć wybór miedzy oszczędzaniem w państwowym funduszu, a usługami prywatnej firmy w tym zakresie. Rząd to rozważa, ale ci, którzy wybraliby fundusz państwowy, mogliby liczyć na dopłaty od pracodawcy.

Wcześniej mówiło się także o stworzeniu specjalnego państwowego funduszu, np. przy ZUS-ie, do którego przeniesione zostałyby akcje z OFE. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów obecnie ucina jednak te spekulacje, mówiąc, że temat łączenia OFE w jeden fundusz zarządzany przez skarb państwa na razie nie jest podejmowany.

Tagi:

 

Kanadyjska armia monetarna

3b_5_14
Previous
1362483505ukf

Rekomendacja od LBMA na wagę złota

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD