Złoto

Rekomendacja od LBMA na wagę złota

paź 13,2016  0

Wyznacza zasady bezpieczeństwa złotych produktów. Nadzoruje ich jakość. Ma wpływ niemal na wszystko, co dzieje się na rynku złota. Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA), bo o nim mowa, to instytucja, o istnieniu której słyszał każdy zainteresowany inwestycjami w złoto. Jaka jest jej historia i co trzeba zrobić, by dostać od niej rekomendację?

1362483505ukfLondyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców, zwane też Londyńską Giełdą Złota, to organizacja zrzeszająca różnorodne podmioty związane z metalami szlachetnymi. Chodzi o producentów monet i sztabek, międzynarodowe banki, ale też producentów biżuterii, rafinerie wydobywające kruszce czy podmioty, które je przechowują i transportują.

Członkiem organizacji zostaje ta instytucja, którą wcześniej poleciły przynajmniej trzy inne, należące już do LBMA. Ponadto musi ona co najmniej od roku współpracować z którąś z polecających firm. Dzięki temu, że procedury przyjmowania są wyjątkowo restrykcyjne, stowarzyszenie utrzymuje wysoki poziom i ma w swoich strukturach tylko najbardziej zaufane podmioty.

Historia LBMA sięga roku 1987. Powstanie organizacji było skutkiem rozmów prowadzonych przez Bank Anglii wraz z innymi dużymi bankami z rynku międzynarodowego na temat potrzeby prowadzenia kontroli w zakresie obrotu metalami szlachetnymi. Członkami jest dziś prawie 150 podmiotów – nie tylko rafinerie i producenci, ale też traderzy i pośrednicy handlowi. Instytucja prowadzi Good Delivery List, czyli rejestr rafinerii, które zaopatrują rynek w kruszce zgodne ze standardami. Lista obejmuje ok. 100 producentów złota i srebra z 28 krajów. Jest wśród nich polski akcent. To KGHM Polska Miedź, największy na świecie producent srebra. To LBMA decyduje zatem o akredytacji dla producentów tych cennych surowców.

Aprobatę stowarzyszenia można otrzymać pod kilkoma warunkami. Pod uwagę bierze się próbę oferowanego metalu, wagę sztabek (muszą mieć od 350 do 430 uncji) oraz to, czy na wyrobach umieszczone są informacje o numerze seryjnym, próbie, wadze, roku produkcji i czy na produkcie jest stempel. Wymagania LBMA zwykle spełniają najwięksi producenci – warunkiem do otrzymania rekomendacji jest produkcja na poziomie 10 ton złota lub 50 ton srebra na rok.

Dlaczego istnienie Londyńskiej Giełdy Złota jest takie ważne? Bez niej sytuacja na rynku kruszców byłaby o wiele mniej przewidywalna, przez co wycofałaby się z niego znaczna część inwestorów. Dla złota oznaczałoby to osłabienie jego wartości inwestycyjnej. LBMA nie jest oczywiście jedyną instytucją, która określa standardy dla producentów. W innych krajach funkcjonują podobne organizacje, które także wydają swoje akredytacje. Jednak to właśnie ta londyńska może się poszczycić największym autorytetem. Akredytacja LBMA ma większą wagę niż oceny dokonywane przez inne podmioty.

 

Trzeci filar. Wymaga odświeżenia?

images
Previous
bullion

Inwestycje w złoto: sztabki czy monety?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD